Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Achizitii de la persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Achizitii de la persoane fizice

Cum pot baga in contabilitatea unui SRL un laptop cumparat de la o persoana fizica care nu are posibilitatea sa imi dea FF si CH? Ce operatiuni se inregistreaza? Daca il cumpar cu 1850 lei, intra la mijloace fixe sau nu?
In opinia mea:
Dvs faceti un contract de vanzare cumparare.
Vanzatorul-, persoana fizica- sa va puna la dispozitie actele de provenienta ale bunului.
La momentul achizitiei veti face un proces verbal de predare primire, veti intocmi NIR, fisa de evidenta a mijlocului fix si apoi proces verbal de punere in functiune.
Cititi si aceste topicuri :
www.avocatnet.ro/content/for...

si :
www.avocatnet.ro/content/for...

carmen01011958, moderator
il incadrati la Obiecte de inventar

Succes!
Documentul care inlocuieste factura in acest caz este borderoul de achizitie.

Pentru incasarea banilor de catre furnizor se poate semna aici sau se poate intocmi o dispozitie de plata.

Mai departe se face ca si in cazul cumpararii cu factura: intocmire NIR, inregistrare in gestiune etc.