avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Achizitii de la persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Achizitii de la persoane fizice

Cum pot baga in contabilitatea unui SRL un laptop cumparat de la o persoana fizica care nu are posibilitatea sa imi dea FF si CH? Ce operatiuni se inregistreaza? Daca il cumpar cu 1850 lei, intra la mijloace fixe sau nu?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:41, 14 August 2013
In opinia mea:
Dvs faceti un contract de vanzare cumparare.
Vanzatorul-, persoana fizica- sa va puna la dispozitie actele de provenienta ale bunului.
La momentul achizitiei veti face un proces verbal de predare primire, veti intocmi NIR, fisa de evidenta a mijlocului fix si apoi proces verbal de punere in functiune.
Cititi si aceste topicuri :
www.avocatnet.ro/content/for...

www.avocatnet.ro/content/for...
si :
www.avocatnet.ro/content/for...

Ultima modificare: Miercuri, 14 August 2013
carmen01011958, moderator
il incadrati la Obiecte de inventar

Succes!
Documentul care inlocuieste factura in acest caz este borderoul de achizitie.

Pentru incasarea banilor de catre furnizor se poate semna aici sau se poate intocmi o dispozitie de plata.

Mai departe se face ca si in cazul cumpararii cu factura: intocmire NIR, inregistrare in gestiune etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare intrari contabile Mara1234 Mara1234 Buna ziua, Firma la care lucrez doreste sa comercializeze niste produse traditionale (miere de albine), pe care sa le achizitioneze de la tarani. Acestia nu ... (vezi toată discuția)
Achizitie fructe pe borderou din piata LauraRatiu LauraRatiu Firma la care lucrez achizitioneaza legume-fructe de la producatori locali din piata, in baza borderoului de achizitie si plata se face cu dispozitie de plata. ... (vezi toată discuția)
Achizitii pe baza de borderou Dl_Sandu Dl_Sandu Buna ziua, imi cer scuze ca insist pe acest subiect sunt I.I. neplatitor TVA,fara angajati,as dori cateva raspunsuri: 1-Pot achzitiona pe baza de borderou ... (vezi toată discuția)