Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmembrare cu partaj si contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmembrare cu partaj si contract de intretinere

In urma decesului mamei, tatal si fratele meu doreau ca eu sa nu am parte la succesiune. Intr-un final sotia fratelui angajata la un notariat a ticluit un contract destul de incalcit.In urma unor discutii tatal s-a prefacut bolnav cerandu-mi sa semnez acele acte.
In final din doua imobile pe un teren de 500mp am ramas cu un teren gol de 150mp.
Acest contract spune ca eu am nuda proprietate asupra terenului iar tatal are dreptul de uzufruct viager.Doresc sa construiesc o casa pe acest teren.
Rog sa ma informati daca pot interveni dificultati in timp sa raman fara casa sau sa-si ceara drepturi tatal si fratele.
Nu puteti construi fara acordul uzufructuarului adica al tatalui dvs. Uzufructul dansului se stinge la deces. Ce act ati intocmit prin care va revenea nuda proprietate? S a dezbatut mostenirea dupa mama si apoi ari facut partaj?!
In contract scrie ca:
1.DEZMEMBRAREA
In urma decesului mamei noi coproprietarii:tata, fratele si eu am hotarat dezmembrarea imobilului in doua loturi: lot.1 alcatuit dintr-un teren iar lot 2 alcatuit din teren si doua imobile
2.PARTAJ
"Noi copartajantii am hotarat sistarea starii de coproprietate asupra imobilului de mai sus prin atribuirea loturilor mai sus deschise astfel:
Noi tata si eu preluam in proprietate lot 1 constand in teren astfel: tata dreptul de uzufruct viager iar eu nuda proprietate asupra terenului."cu acordul fratelui si a sotiei acestuia.
3.INTRETINERE
Tatal a cedat unul din imobile fratelui meu cu contract de intretinere.

Tatal mi-a dat acordul de constructie dar :
Dupa ce eu imi construiesc casa tatal sau fratele dupa decesul tatalui vor avea drepturi asupra lotului 1 respectiv asupra casei construite de mine pe terenul respectiv.
Nu , pt ca si fratele dvs are alt lot revenit prin partaj.