Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru facut in mod eronat
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru facut in mod eronat

Bunicii au un teren de 10000 mp si a cerut la primarie masurarea lui pt a face gard.Dupa masurarea terenului de catre primarie a rezultat mai putin teren datorita faptului ca vecinul nostru a facut cadastru si a luat din terenul nostru din partea de la strada lasand partea lui de teren din spate fara cadastru.Din actele de la primarie el trebuie sa aiba 18 m lungime pe 224 latime iar el are cadastru pe 25 lungime si 160 latime.Am discutat acest aspect si a precizat ca isi face cadastru cum vrea el. Ce trebuie sa facem in acest caz?
Vecinul a făcut documentaţia cadastrală avizată de OCPI, conform dispoziţiilor, cu măsurarea în coordonate stereo 1970. Nu ştiu în ce măsură primăria are astfel de instrumente pentru o atare măsurare.
Pe de altă parte, bunicii pot cere grăniţuirea proprietăţilor , acţiune în instanţă, prin care, pe baza de expertiză şi a actelor de proprietate se va stabili hotarul pe unde va trece gardul între cele 2 proprietăţi.inclusiv se poate solicita şi revendicarea unei suprafeţe. Faptul că bunicii au mai puţin teren nu este neapărat din cauză că vecinul şi-a făcut cadastrul. Efectul de opozabilitate al înscrierilor în cartea funciară este inoperant cu referire la suprafaţa terenurilor, destinaţia, etc..(art. 32 al L.7-1996).Părerea mea-ar fi bine ca şi bunicii să-şi facă întabularea(mai ales că aceasta devine obligatorie) şi prin documentaţia cadastrală se va vedea dacă rezultă vreo suprapunere .