Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul - nereguli
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul - nereguli

ANGAJATORUL mia dat salariul de 650 in mina fara sa semnez nici un stat,si bonurile la fel dar nu sint trecute in contract.
LA angajare nu mia cerut actele de studii,certificat nastere,fisa medicala mia luat copie dupa buletin si am semnat contractul de munca dupa 21 de zile de proba la negru.
IN caz ca plec pot sa ii reclam la ITM.
Da.
silviu35 a scris:
IN caz ca plec pot sa ii reclam la ITM.

Mai precis ce reclamati? Adica cu ce v-a lezat angajatorul?

ESTE ilegal ce a facut angajatorul
-ati pierdut o luna de vechime;
-ati muncit la negru din dorinta patronului si impotriva vointei dvs, obligandu-va sa fiti partas la o infractiune;
-legea va da tot dreptul sa faceti sesizare catre ITM-ul local.

AZI angajatorul mia dat bonuri de masa care nu sint trecute in contract si nu am semnat ptr ele mi lea dat fara sa semnez ce inseamna chestia asta dar,salariul l-am primit fara sa semnez nici un stat ce risca angajatorul daca e reclamat la ITM.