Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul - nereguli
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul - nereguli

ANGAJATORUL mia dat salariul de 650 in mina fara sa semnez nici un stat,si bonurile la fel dar nu sint trecute in contract.
LA angajare nu mia cerut actele de studii,certificat nastere,fisa medicala mia luat copie dupa buletin si am semnat contractul de munca dupa 21 de zile de proba la negru.
IN caz ca plec pot sa ii reclam la ITM.
pentru ce s-a intamplat azi ...nimic. statul e numai un mijloc de proba ... poate sa dovedeasca si cu martori ca v-a dat banii.
pt bonuri de masa trebuie doar sa spuneti multumesc. nu este obligat sa le acorde si nici nu are nevoie de semnatura dvs de primire.
silviu35 a scris:

LA angajare nu mia cerut actele de studii,certificat nastere,fisa medicala mia luat copie dupa buletin si am semnat contractul de munca dupa 21 de zile de proba la negru.
IN caz ca plec pot sa ii reclam la ITM.

Contractul dvs de angajare estre nul deoarece dosarul dvs de angajat nu indeplineste conditiile legale.
Potrivit dispozitiilor art. 7 alin. (1) din HG 161/2006 privind intocmirea si completarea registrului general de evidenta a salariatilor, modificata prin HG 37/2010, angajatorul are obligatia de a intocmi un dosar personal pentru fiecare dintre salariati.

- Dosarele de personal ale salariatilor care trebuie sa cuprinda:
curriculum vitae;
actele de identitate;
certificatul de cazier judiciar;
cerere de angajare pentru postul solicitat;
actele de studii si calificare conforme cu functia ocupata;
testare psihologica apt pentru functia dobandita;
fisa postului pentru functia dobandita;
fisa de aptitudini pentru functia dobandita (adeverinta medicina muncii)
avizul apt medical - adeverinta de medicina muncii pentru anul in curs sau la angajare - sa fie datata inainte de semnarea contractului de munca;
contractul individual de munca care va cuprinde salariul si elementele constitutive ale acestuia potrivit legii;
contractul de munca semnat, datat anterior cu o zi inainte de inceperea activitatii si depunerea in revisal cu o zi inainte;
actele aditionale si celelalte acte referitoare la executarea, modificarea, suspendarea si оncetarea contractelor individuale de munca;
informarea privind contractul de munca art.17 din Codul Muncii, semnata de luare la cunostinta de catre viitorul angajat, datata anterior contractului de munca;
acte aditionale la contractele individuale de munca;
acte privind cercetarea si aplicarea sanctiunilor disciplinare;
fisa de protectia muncii si fisa PSI la zi;

- Orarul de functionare afisat la vedere la sediul angajatorului;
- Contractul colectiv de munca sau Dovada negocierii contractului colectiv de munca;
arakys, utilizator
NU le are la dosar tot,doar copie dupa buletin si atit.
Mesaje reeditate
@ silviu35
Data post: Marti, 15 Octombrie 2013, 19:51
Subiect: NEREGULA cu angajatorul

PE data de 1 iulie si pina pe data de 24 iulie am fost tinut la negru in probe si pe 24 am semnat contractul mia dat un exemplar la mina.
ANGAJATORUL presteaza servicile la o intreprinderesi intru cu card acess.
ANGAJATORUL de 4 luni imi da 650 lei in mina fara sa semnez pe vriun stat si cum justifica acesti banii semneaza el fara sa stiu.
PROTECTIA muncii nu am semnato dar,nu semnez nici o condica de prezenta,ceilatii angajatii ai ntreprinderii ponteaza ca au intrat si in alta parte ponteaza pontajul.
IN situatia asta ce fac daca plec de la firma scriu aceasta situatie ITM si ce masuri ea dupa codul muncii.

@ Florin Cioca
Data post: Miercuri, 16 Octombrie 2013, 08:59

Depuneti o sesizare la ITM-ul local. Majoritatea ITM-urilor au formulare de sesizari pe care sa le completati. Descrieti acolo toata situatia dvs. Inspectorii de munca vor merge in control si vor verifica ceea ce ati sustinut in sesizare, si vor lua masurile aferente.