avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Firma anterior casatoriei - drepturi mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Firma anterior casatoriei - drepturi mostenitori

buna ziua.sotul meu are doi copii din alta casatorie,impreuna nu avem copii.eu am firma mea infintata inaintea casatoriei.impreuna avem un apartament.in caz de decesul sotului,ce drepturi au copii lui,in ce cuantum.?multumesc.
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 20:14, 16 August 2013
3/4 din jumatate de ap. (3/16 din ap. fiecare)

dvs. veti avea jumatatea dvs. din ap. + 1/4 (cota succesorala) din jumatatea sotului = 10/16 din ap.

firma este a dvs. si nu intra in discutie la decesul sotului.
Ultima modificare: Vineri, 16 August 2013
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune in doua cazuri aproape indentice. nechitaconst nechitaconst matusa sora tatalui meu a decedat in 2010 neavand copii succesiunea s-a facut in favoarea tatalui meu si fratele lui unchiul meu, ei fiind singuri succesori de ... (vezi toată discuția)
Cota mostenire freeanifer freeanifer Atit eu cit si sotia suntem mostenitorii unici ai cite unui apartament. Ce cota din apartament mostenim fiecare , din apartamentele descries , avind in vedere ... (vezi toată discuția)
Situatie ipotetica mamalui Stefan mamalui Stefan Buna ziua tuturor, Fiind o mamica responsabila(si nu chiar foarte tanara...),as dori sa stiu ce-l va astepta pe copilul meu in viitor in situatia decesului ... (vezi toată discuția)