Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Firma anterior casatoriei - drepturi mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Firma anterior casatoriei - drepturi mostenitori

buna ziua.sotul meu are doi copii din alta casatorie,impreuna nu avem copii.eu am firma mea infintata inaintea casatoriei.impreuna avem un apartament.in caz de decesul sotului,ce drepturi au copii lui,in ce cuantum.?multumesc.
3/4 din jumatate de ap. (3/16 din ap. fiecare)

dvs. veti avea jumatatea dvs. din ap. + 1/4 (cota succesorala) din jumatatea sotului = 10/16 din ap.

firma este a dvs. si nu intra in discutie la decesul sotului.
romascanu, moderator