Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxã pentru eliberarea adeverin?ei medicale - de ce ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxã pentru eliberarea adeverin?ei medicale - de ce trebuie platita?

Bună ziua. Ați putea să, vă rog, să-mi spuneți și mie pentru ce trebuie plătită o taxă pentru eliberarea unei adeverințe medicale. Dacă sunt obligat de către o instituție să prezint o adeverință medicală, de ce trebuie să o plătesc? Mi se pare că aceasta adeverință medicală este ca o taxă de legalizare la un notar. Să dăm un exemplu: Învățământul 1-10 este obligatoriu. Prin urmare, elevii sunt obligați să participe la ore. La ora de educație fizică și sport elevilor li se solicită să prezinte o adeverință medicală care să arate dacă sunt apți sau nu de această oră. De ce trebuie plătită o taxă pentru a realiza o activitate gratuită garantată și impusă de către stat, cum este învățământul obligatoriu?
Vă mulțumesc pentru ajutorul și munca dumneavoastră pe acest site.
Reprezentantii Societatii Nationale de Medicina a Familiei si cei ai Federatiei Nationale a Patronatelor Medicilor de Familie au propun o serie de tarife pe care medicii de familie le aplica in cabinetele lor.
SNMF si FNPMF precizeaza ca tarifele propuse pentru diverse servicii medicale pot creste, in functie de dorinta fiecarui medic de familie in parte.

Tarife percepute de medicii de familie:

1. Consultatie la cerere pentru persoane neasigurate - 25 lei

2. Consultatie la cerere pentru persoane care nu sunt inscrise pe lista proprie - 30 lei

3. Consultatie la cerere pentru persoane care nu sunt inscrise pe lista proprie sau neasigurate -control 20 lei

4. Consultatie la cabinet in afara orelor de program luni-vineri intre orele 08-20 - 40 lei

5. Consultatie la cabinet luni-vineri intre orele 20-08, sambata, duminica, sarbatori legale - 80 lei

6. Consultatie la cerere la domiciliu luni-vineri intre orele 08-20 - 50 lei

7. Consultatie la cerere la domiciliu luni-vineri intre orele 20-08, sambata, duminica, sarbatori legale - 80 lei

8. Consultatie la cabinet in timpul programului pentru persoane neprogramate - 10 lei

9. Consiliere medicala la telefon luni-vineri intre orele 08 - 20 - 10 lei

10. Consiliere medicala la telefon luni-vineri intre orele 20 - 08, sambata, duminica, sarbatori legale - 25 lei

Eliberare documente pentru asigurati

11. Atestare stare de sanatate (orice tip de adeverinta) - 20 lei

12. Duplicat adeverinta (de la al doilea exemplar ) - 10 lei

13. Adeverinte medicale adulti - 20 lei

14. Adeverinte medicale pentru orice forme invatamant - persoane < 26 ani - 10 lei

15. Adeverinte medicale pentru orice forme invatamant - persoane > 26 ani - 20 lei

16. Completarea actelor medicale pentru asigurari suplimentare - 100 lei

17. Aviz epidemiologic pentru gradinita, scoala - 10 lei

18. Aviz epidemiologic, pentru tabere, cluburi - 20 lei

19. Informatii cu privire la starea de sanatate pentru scoala de soferi - 25 lei

20. Informatii cu privire la starea de sanatate pentru obtinerea sau prelungirea permisului de port-arma - 50 lei

21. Informatii cu privire la starea de sanatate necesara pentru organele administrative locale sau nationale - 30 lei

22. Informatii cu privire la starea de sanatate necesare pentru notar si organe de justitie - 50 lei

23. Informatii cu privire la starea de sanatate pentru plecari in strainatate - temporar - 50 lei

24. Informatii cu privire la starea de sanatate pentru plecari in strainatate - definitiv - 400 lei

25. Informatii cu privire la starea de sanatate pentru plecari in strainatate - cetateni non EU - 150 lei

26. Eliberare certificat prenuptial - cetatean EU - 40 lei

27. Eliberare certificat prenuptial - cetatean non EU - 400 lei

28. Eliberare certificat adoptie - 25 lei

29. Fisa medicala angajare antecedente personale - 20 lei

30. Adeverinta medicala pentru somaj sau ajutor social - 10 lei

31. Adeverinta medicala tip A5 - 20 lei

32. Adeverinta medicala pentru sport - 15 lei

33. Adeverinta medicala pentru tratamente balneare - 15 lei

34. Adeverinta medicala pentru scutire centura de siguranta - 30 lei
Buna ziua,

Exact cum este si mai sus, aceste tarife sunt impuse de catre SNMF si FNPMF.
Elevii pot participa la aceste ore de educatie fizica, dar nu pot si efectua aceste ore daca au probleme medicale.
Medicul de familie, in functie de consultatie elibereaza o astfel de adeverinta medicala ( este un act, un formular pe care si el la randul sau il achizitioneaza ).