Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Legislatie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Legislatie rutiera

in ultimul timp au aparut autoturisme cu numar galben pe care scrie un numar si numele comunei care a emis acest numar aceste autoturisme circula fara asigurare RCA si fara inspectie tehnica (ITP) oare este corect ca sa circule pe un drum public si daca provoaca un accident cum vor raspunde in fata legii daca au dreptul sa circule in aceste conditii
Vehiculele care au numere galbene sunt inregistrate la primarii si trebuie sa detina o asigurare obligatorie RCA.
De asemenea si acestea se supun inspectiei tehnice periodice.

OUG195
Art.76. - (1) Vehiculele înmatriculate sau înregistrate, cu excepţia celor cu tracţiune animală, care circulă pe drumurile publice, trebuie să aibă asigurare obligatorie pentru răspundere civilă în caz de pagube produse terţilor prin accidente de circulaţie, conform legii.