Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Poate fi societatea sancþionatムde cei de la ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Poate fi societatea sancþionatムde cei de la Finanþe cu avertisment pentru cムe la prima abatere?

Buna ziua,
As dori sa stiu daca la un Raport de inspectie fiscala intocmit de ANAF se poate acorda avertisment intrucat societatea este la prima abatere de acest gen si care este reglementarea legala.
Va multumesc din suflet!
De ce sa se acorde avertismen?
Avertismentul este o sanctiune contraventionala prevazuta de Ordonanta nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor. In raportul de inspectie fiscala se inscriu constatarile in urma verificarilor efectuate de catre inspectorii ANAF.
Daca societatea comerciala a savarsit fapte de natura contraventionala , acestea vor fi sanctionate de catre inspectori.