Forum Discuţii diverse Cultură generală Cati cai putere dezvolta un motor de X centimetri cubi?
Discuție deschisă în Cultură generală

Cati cai putere dezvolta un motor de X centimetri cubi?

Buna, imi poate spune cineva cati cai putere are un motor de 2868 centrimetri cubi?este un motor de tractor, si in cartea tehnica nu scrie decat 2868 centrimetri cubi dar m-ar interesa CP. Va multumesc anticipat...
In cartea tehnica o sa gasiti o rubrica numita "putere motor" exprimata in KW (kilowati).

Conversia KW - cai putere se face dupa formula 1 kilowatt = 1.34102209 cai putere
Multumesc frumos pentru raspuns dar asta e problema ca in cartea tehnica nu da puterea motor exprimata in kw ci o da in centrimetri cubi.Daca ma puteti ajuta sa imi spuneti un centrimetru cub cati cai putere are.
nu este nici o legatura intre cm3 si cp. practic este imposibil sa nu ai trecuti kw in acte, teoretic e posibil orice :)

Sa calculez nu stiu (si nu doar pentru ca relatie matematica directa nu exista intre cmc si CP), dar, ca idee: daca un motor cu cilindreea de 1400 cmc se exprima in 1,4 litri => (poate) 2868 cmc = ~ 2,868 litri. Daca 1,5 litri dezvolta cca 50 CP => 2,868 l dezvolta ~ 30 CP (poate mai mult, poate mai putin; trebuie luate in calcul si alte caracteristici).
Transformati, eventual, mc in litri si calculati - s-ar putea sa ajungeti la un rezultat mai putin aproximativ.
Un tractor cu motor de 5000 cc poate dezvolta cca 65 CP (ca exemplu) - scrie pe net. :)

Poate gasiti raspunsul undeva aici:
[ link extern ]
sau adresati intrebarea (e unul dintre forumurile tematice)

Multumesc .