Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul CAS concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul CAS concediu medical

Buna ziua
Pentru un salariat angajat la o societate cu norma intreaga si la o a doua societate cu 1 ora/saptamana, va rog sa ma lamuriti cum pot calcula concediul medical pentru a doua societate.
Dupa calculul indemnizatiei de concediu medical, a reiesit pentru luna iulie o suma de 60 ron. Avand in vedere ca cas-ul angajat este in valoare de 82 ron (2223 x 35% x 10.5%)....inseamna ca salariatul vine cu bani de acasa pentru plata acestuia??? Si nu primeste nici un ban pentru acea luna??

Daca gresesc eu la modul de calcul, va rog sa ma corectati

Va multumesc
Cred ca nu ati calculat bine media zilnica. Conform normelor de aplicare a OUG nr. 158/2005:

ART. 73
(1) Media zilnicã a bazei de calcul a indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate se determinã ca raport între suma veniturilor realizate în ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, şi numãrul total de zile pentru care s-a achitat contribuţia în aceastã perioadã, astfel:
Mzbci = Σ V: NTZ,
în care:
Mzbci = media zilnicã a bazei de calcul a indemnizaţiilor;
SUMÃ V = suma veniturilor din ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii;
NTZ = numãrul total de zile lucrate din ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.

In cazul angajatului dvs. 1 ora lucrata pe saptamana se considera 1 zi lucrata, deci intr-o luna poate avea 4 sau 5 zile lucrate.

Probabil ca NTZ = 4 zile/luna x 6 luni = 24 zile (in cazul in care in cele 6 luni nu e vreuna cu 5 saptamani).

Refaceti calculul si reveniti cu informatii.