Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... comision la nota de plata
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

comision la nota de plata

Daca este legal ca un restaurant sa perceapa la nota de plata o taxa de serviciu de 10% ,taxa care apare si pe nota de plata si pe bonul fiscal emis de casa de marcat ?
Care este specificatia de pe nota de plata si de pe bonul tiparit de casa de marcaj ?
Ce vi s-a spus ca reprezinta acest comision de 10% ?
Daca nu vi s-a comunicat faceti sesizari la Agentia Nationala pentru Protectia Consumatorului sau catre Garda Financiara,alaturand copii de pe aceste acte.
Pe nota de plata cat si pe bonul fiscal apar felurile de de mancare si bauturile comandate si taxa de serviciu 10%(fosta "remiza" care se practica si inainte de 1990.)
Radu Culcea a scris:

Pe nota de plata cat si pe bonul fiscal apar felurile de de mancare si bauturile comandate si taxa de serviciu 10%(fosta "remiza" care se practica si inainte de 1990.)

Nu sunt specialist in domeniul financiar- contabil.Singura mea opinie este ca cei 10% solicitati in plus imi apar ca ceva straniu.Este bine sa consultati unul dintre consilierii financiari ,pe D/na Gabriela David ,de exemplu.V-ar oferi explicatii competente
Radu Gabrian, Mediator
Mi-a raspuns si d-na David in alta sectiune.Se pare ca nu stie nimeni raspunsul.
Radu Culcea a scris:

Mi-a raspuns si d-na David in alta sectiune.Se pare ca nu stie nimeni raspunsul.

Situatia pare sa se clarifice este o taxa ilegala,care pare a fi de competenta organelor statului,enumerate de mine mai sus.Daca doriti, sesizati-le ...:(