Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract imprumut persoana fizica-societate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract imprumut persoana fizica-societate

In cazul unui contract de imprumut (suma de bani) intre o persoana fizica(creditor) si un srl (debitor) este necesara autentificarea acestuia la notar? Se poate incheia un simplu contract de imprumut fara a se mai merge la notar?
Se poate incheia valabil, doar ca nu este titlu executoriu. Daca creditorul este si asociatul SRL-ului respectiv si este astfel sigur ca va primi banii inapoi, se poateincheia doar sub semnatura privata. Daca nu sunteti sigur ca va fi restituit, musai in forma autentica.
daca inscrisului sub semnatura privata ii dati data certa constituie titlu executoriu in cond art 2157 si 2165 CC.