Forum Discuţii juridice Executare silită BO avalizat, debitoare in insolventa
Discuție deschisă în Executare silită

BO avalizat, debitoare in insolventa

Buna ziua,
Avem urmatoarea situatie:
Am incheiat un contract de antrepriza cu o societate, iar plata pretului a fost garantat cu un BO avalizat de catre o persoana fizica. Bineinteles ca societatea respectiva a intarziat cu plata, iar cand am incercat sa recuperam banii cu BO avalizat, s-a constatat ca nu exista disponibil in banca. Intre timp, s-a dispus intrarea debitoarei, in insolventa.
Intrebarea este: Mai putem executa silit BO, in conditiile in care acesta a fost avalizat de catre o persoana fizica in numele societatii?
In acesta situatie, va puteti inscrie la masa credala a societatii debitoare si puteti cere executarea silita a avalistului - persoana fizica.
Madalina Pascu, Avocat
Buna ziua,
Sigur ca da, puteti executa silit avalistul si in plus sa va inscrieti si la masa credala in procedura de faliment a emitentului.
Va multumesc frumos!