Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere penala furt
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere penala furt

am facut o plangere penala pentru furt unei persoane care a locuit in casa mea o perioada. mi-au disparut bijuterii si bani, suma fiind foarte mare. daca recuperez prejudiciul mai pot retrage plangerea? in ce conditii? persoana va mai fi pedepsita? va trebui sa depuna bunurile la politie?
mentionez ca nu vreau sa ajunga la puscarie. multumesc
Potrivit art. 201 C pen, Furtul săvârşit între soţi ori între rude apropiate, sau de către un minor în paguba tutorelui său, ori de către cel care locuieşte împreună cu persoana vătămată sau este găzduit de aceasta, se urmăreşte numai la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.

Aceasta inseamna ca in cazul in care va impacati cu faptuitorul, nu se va mai antrena impotriva acestuia raspunderea penala insa depinde si de circumstantele concrete ale savarsirii faptei.
Este perfect adevarat, numai ca articolul la care faceti referire este 210 C.pen., iar art. 201 se refera la perversiunea sexuala.