Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt!

In cazul in care nu am depus plangere penala pentru furt in termenul prevazut de lege, respectiv 2 luni, am vreo alta optiune?
Daca este vorba de furtul prevazut de art 210 cod penal ( furtul intre soti de exemplu)..nu mai aveti nicio optiune. Daca este vorba de furtul prevazut de art 208-209 cod penal..puteti depune plangere.
Numai in cazul infractiunii prev .de art.210 c.pen. este necesara formularea unei plangeri prealabile in termen de 2 luni de la data cunoasterii faptuitorului.
Art. 210
Pedepsirea unor furturi la plângerea prealabilă
al.1.Furtul săvârşit între soţi ori între rude apropiate, sau de către un minor în paguba tutorelui său, ori de către cel care locuieşte împreună cu persoana vătămată sau este găzduit de aceasta, se urmăreşte numai la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
al. 2 Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
Daca insa nu vorbim de infractiunea prev. de art 210 c.pen. ci de infractiunea prev . art 208- 209 c.pen. atunci puteti formula plangere.
Eu stiam ca nerespectarea termenului duce la decăderea din dreptul de a mai face sesizarea, insa ma bucur sa aud ca inca pot depunde plangerea! Multumesc.
Nerespectarea termenului atrage decaderea din dreptul de a mai depune plangere. Insa termenul se aplica doar infractiunii prevazuta de art.210 Cod Penal, nu si infractiunilor care intra sub incidenta art.208-209 Cod Penal.
Exista infractiuni a carei actiune penala se pune in miscare la plangere prealabila, de regula cele cu un grad de pericol mai scazut, termenul fiind de 2 luni, si infractiuni a carei actiune penala pe pune in miscare din oficiu, nefiind nevoie de plangere prealabila, ci doar de o sesizare. Furtul face parte din a doua categorie, cu exceptia celui prevazut la art 210 CP.