Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA problema tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

problema tva

Am achitat in contul unui anume Birou Vamal in noiembrie 2007 o suma reprezentand tva-ului aferent unui import de marfa,suma inscrisa de pe DVI .Imediat ce s-a dovedit ca marfa era de provenienta comunitara,si cu documentul de transport T2 s-a solicitat Vamii anularea DVI-ului,s-a incheiat cu Vama un act constatator care sustine realitatea acestui lucru.Diferenta de tva nu stim cum sa o recuperam nici dupa un an!.Vama respectiva sustine (in scris)ca nu ne restituie si nici nu ne compenseaza decat taxa vamala si comisionul vamal. iar ANAF sustine ca restituirea sumei achitate eronat se va solicita la Vama.
Pe de alta parte,eu la acea data (2007)prin decontul de tva am facut taxare inversa pe baza facturii de achizitie comunitara si la cursul din data facturii,nu am inregistrat deci importul ,stiind ca va fi anulat,si nici suma tva-lui achitat din DVI.
In principiu ce as mai putea face ?
Multumesc
maryette a scris:

Am achitat in contul unui anume Birou Vamal in noiembrie 2007 o suma reprezentand tva-ului aferent unui import de marfa,suma inscrisa de pe DVI .Imediat ce s-a dovedit ca marfa era de provenienta comunitara,si cu documentul de transport T2 s-a solicitat Vamii anularea DVI-ului,s-a incheiat cu Vama un act constatator care sustine realitatea acestui lucru.Diferenta de tva nu stim cum sa o recuperam nici dupa un an!.Vama respectiva sustine (in scris)ca nu ne restituie si nici nu ne compenseaza decat taxa vamala si comisionul vamal. iar ANAF sustine ca restituirea sumei achitate eronat se va solicita la Vama.
Pe de alta parte,eu la acea data (2007)prin decontul de tva am facut taxare inversa pe baza facturii de achizitie comunitara si la cursul din data facturii,nu am inregistrat deci importul ,stiind ca va fi anulat,si nici suma tva-lui achitat din DVI.
In principiu ce as mai putea face ?
Multumesc

Comision vamal in 2007 - ma inddoiesc ca ati platit respectiv recuperat.
Cat despre TVA - tb regularizat prin decontul de TVA, intrucat acesta e gestionat de finante chiar daca a fost platit la vama.
E vb de o suma f mare si am o pb de ordin practic cu decontul de tva.
La ce rand exact din decont am voie sa trec tva-ul achitat fara temei legal (dvi-ul respectiv s-a anulat printr-un act constatator al vamii,tva-ul este platit deci in plus ,datorat= zero).?
eu deja am trecut taxarea inversa in decont, ce pot sa mai fac acum sa corectez?
Precizez:Operatiunea corecta este deci achizitie comunitara: in decont 4426=4427 ...si mai am un tva achitat in plus,de recuperat .Cum il recuperez?Nimeni nu stie..
tva-ul platit in vama nu are legatura cu cel care apare in fisa de platitor.Mergeti si reglati fisa de platitor intai, si apoi regularizati sumele platite in plus.Tva-ul platit vamii il cereti de la vama.Daca ati facut taxarea inversa,e ok, numai ca aveti un tva platit in plus, deci trebuie recuperat dar nu de la fisc.Chiar si pe op o sa remarcati ca sunt conturi diferite si beneficiari diferiti.
Vama nu are temei legal pentru rambursare TVA- chiar daca acesta a fost platit in vama, are competente de rambursare a taxelor vamale iar de la 01.01.2007 si a accizelor.
In baza actului constatator va recuperati TVA-ul prin decontul de TVA.
ETOCU a scris:

Vama nu are temei legal pentru rambursare TVA- chiar daca acesta a fost platit in vama, are competente de rambursare a taxelor vamale iar de la 01.01.2007 si a accizelor.
In baza actului constatator va recuperati TVA-ul prin decontul de TVA.

Subscriu.