Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata contributiilor pentru vechime pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata contributiilor pentru vechime pensie

Buna ziua,
in decembrie termin indemnizatia de crestere a copilului si am o problema. daca nu ma angajez dupa aceasta perioada pot sa imi platesc eu contributiile ca sa-mi mearga vechimea? pt un salariu minim cat treb sa platesc?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu se poate plati retroactiv. Exista o singura solutie, dar prezinta anumite riscuri.
Fiti dragut si spuneti-mi care ar fi acea solutie, referitor doar la vechime in munca nu si contributii pentru sanatate,etc
Potrivit art.16 (4) C.mun., munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

Asadar, solutia este incheierea retroactiva a unui c.i.m., sub riscul sanctionarii contraventionale a angajatorului respectiv de catre institutiile abilitate.