avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita dupa 3 ani si 3 luni
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita dupa 3 ani si 3 luni

Buna ziua,

In 2008 am luat o masina in leasing. In 2010 am realizat ca nu mai pot achita ratele. Din proprie initiativa (nu m-au fortat cei de la compania de leasing: aveam doar o factura pe rosu), am mers cu masina le ei si am purtat o discutie.

In timpul discutiei mi s-a spus ca:
- avand in vedere ca masina e in perfecta stare
- ca are putini km la bord
- ca nu are valoare reziduala

...este absolut imposibil ca dupa predarea masinii catre ei sa mai raman cu vreo restanta.

Drept pentru care am zis ok, o predau. Le-am lasat-o pe loc, s-a incheiat pv de predare-primire, si s-a reziliat contractul de leasing chiar atunci. Se intampla pe 20 iulie 2010.

Astazi, 21.08.2013 primesc o notificare de executare silita cum ca in 24 de ore de la primirea notificarii trebuia sa platesc 18500 ron.

Am dormit linistit in decursul celor 3 ani si mai bine, la telefon mi-au spus ca trebuia sa ma interesez daca vroiam sa aflu mai devreme. De ce as face-o, din moment ce am predat masina TOCMAI pentru ca in urma unor calcule facute la ei la sediu totul era ok. Parea ok.

Nu stiu ce sa fac. Dati-mi, va rog mult, un sfat.
Cel mai recent răspuns: inteligentLawyer , utilizator 22:55, 24 August 2013
Buna ziua !
Notificarea este primita de la societatea de leasing sau este o somatie de la executor judecatoresc ?
Ce se prevede in actul prin care ati reziliat? Se prevede ca mai datorati ceva? Daca au cerut incuviintarea executarii inainte de 20.07.2013, va pot executa, nu e prescris dreptul lor de a va executa silit.
Trebuie sa faceti contestatie la executare si actiune in constatarea clauzelor abuzive.
Multumesc pentru raspunsuri.

Notificarea nu a fost trimisa de un executor, ci chiar de catre cei de la OTP Leasing.

Referitor la contractul de reziliere:
- nu se mentioneaza nici o suma pe care eu as datora-o;
- in schimb exista un alineat care spune: "Precizam obligativitatea dvs, in ceea ce priveste achitarea tuturor taxelor, comisioanelor, penalitatilor si altor cheltuieli datorate ca urmare a rezilierii contractului de leasing financiar nr:..din.."
In acest caz s-a implinit termenul de prescriptie.
Multumesc pentru vestea buna!

Observ ca in notificare scrie "vom demara procesul de executare silita".

Inteleg ca inca nu l-au demarat. Ei mai pot demara executarea silita pentru o datorie prescrisa?

Daca nu, trebuie sa mai fac ceva, sau dorm in continuare linistit?

Daca da, care ar fi urmatorul meu pas?

Multumesc muuuult!

Alte discuții în legătură

Probleme din cauza unui leasing auto dana 85 dana 85 am luat in leasing o masina second hand pe firma in 2008 la inceput. la sfarsitul lui 2009 am predat-o inapoi ramanand cu o rata restanta. am facut p.v. de ... (vezi toată discuția)
Executare silita in baza contractului de leasing eugenia82 eugenia82 Buna ziua Astazi la firma la care lucrez s-a prezentat un colector de debite de la societatea X si ne-a ridicat masina in baza unui proces verbal incheiat ... (vezi toată discuția)
Buna seara , situația mea este următoarea ; am luat o masina ... denisaone denisaone Buna seara , situația mea este următoarea ; am luat o masina in rate de la o firma pe numele soțului meu ( eu fiind garant) din imposibilitate de plata am ... (vezi toată discuția)