Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita dupa 3 ani si 3 luni
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita dupa 3 ani si 3 luni

Buna ziua,

In 2008 am luat o masina in leasing. In 2010 am realizat ca nu mai pot achita ratele. Din proprie initiativa (nu m-au fortat cei de la compania de leasing: aveam doar o factura pe rosu), am mers cu masina le ei si am purtat o discutie.

In timpul discutiei mi s-a spus ca:
- avand in vedere ca masina e in perfecta stare
- ca are putini km la bord
- ca nu are valoare reziduala

...este absolut imposibil ca dupa predarea masinii catre ei sa mai raman cu vreo restanta.

Drept pentru care am zis ok, o predau. Le-am lasat-o pe loc, s-a incheiat pv de predare-primire, si s-a reziliat contractul de leasing chiar atunci. Se intampla pe 20 iulie 2010.

Astazi, 21.08.2013 primesc o notificare de executare silita cum ca in 24 de ore de la primirea notificarii trebuia sa platesc 18500 ron.

Am dormit linistit in decursul celor 3 ani si mai bine, la telefon mi-au spus ca trebuia sa ma interesez daca vroiam sa aflu mai devreme. De ce as face-o, din moment ce am predat masina TOCMAI pentru ca in urma unor calcule facute la ei la sediu totul era ok. Parea ok.

Nu stiu ce sa fac. Dati-mi, va rog mult, un sfat.
Buna ziua !
Notificarea este primita de la societatea de leasing sau este o somatie de la executor judecatoresc ?
Ce se prevede in actul prin care ati reziliat? Se prevede ca mai datorati ceva? Daca au cerut incuviintarea executarii inainte de 20.07.2013, va pot executa, nu e prescris dreptul lor de a va executa silit.
Trebuie sa faceti contestatie la executare si actiune in constatarea clauzelor abuzive.
Multumesc pentru raspunsuri.

Notificarea nu a fost trimisa de un executor, ci chiar de catre cei de la OTP Leasing.

Referitor la contractul de reziliere:
- nu se mentioneaza nici o suma pe care eu as datora-o;
- in schimb exista un alineat care spune: "Precizam obligativitatea dvs, in ceea ce priveste achitarea tuturor taxelor, comisioanelor, penalitatilor si altor cheltuieli datorate ca urmare a rezilierii contractului de leasing financiar nr:..din.."
In acest caz s-a implinit termenul de prescriptie.
Multumesc pentru vestea buna!

Observ ca in notificare scrie "vom demara procesul de executare silita".

Inteleg ca inca nu l-au demarat. Ei mai pot demara executarea silita pentru o datorie prescrisa?

Daca nu, trebuie sa mai fac ceva, sau dorm in continuare linistit?

Daca da, care ar fi urmatorul meu pas?

Multumesc muuuult!