Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS si CAS pentru II
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS si CAS pentru II

Sunt intreprindere individuala nu PFA, impozitat in sistem real nu pe norma de venit. In acest caz platesc cass si cas conform venitului real sau raportat la salariul minim ?Merci!
george-neagu, moderator
Conform venitului real dar nu mai putin decat cel raportat la salariul minim
Multumesc!In acest caz inchid si lucrez la negru.Domnii pot alege marul mai mic sau nimic.Daca platesc cass si cas raportat la salariul minim si impart ce ramane la nr de membri ai familiei,pot cere si ajutor social,fiindca sunt sub venitul minim garantat.Traiasca lenea si prost cine plateste.Asta da marire a bazei de impozitare!
~ Conținut șters la cerere ~
la fel si in cazul in care nu realizati mai mult de aprox 9000 lei anual, (veti datora doar CASS 5.5%)
mayer, utilizator
Multumesc frumos!