avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA pt 3 luni - plati la stat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA pt 3 luni - plati la stat

Buna ziua,

as vrea sa stiu cateva detalii legate de PFA. Am un contract de munca pt 3 luni de zile pt care as vrea sa imi fac PFA, lucrez in domeniu IT in Testare Software (ca si cod CAEN presupun ca e 6311, dar am sa cer ajutorul cuiva avizat) si as vrea sa imi fac PFA in Sectorul 6. Veniturille realizate lunar pt perioada respectiva sunt de 10000 RON, iar dupa noua legislatie nu mai inteleg nimic. As dori sa stiu:
1. Ce contributii trebuiesc platite in cazul de fata?,
2. Impozitarea se mai face la norma pe venit sau se face la valoare reala?
3. Cum renunt la PFA dupa terminarea proiectului?

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: moniquesro , utilizator 11:07, 1 Noiembrie 2011
1. Sanatate 5.5%
Impozit 16%
Pensii - minim 222 lei / luna daca realizezi venituri exclusiv din acest PFA si daca depasesti venitul anual de 8088 lei.

2. Se poate face la oricare dintre ele, tu alegi varianta mai favorabila.

3. Cel mai indicat este sa soliciti suspendarea activitatii, poate mai ai nevoie de el.

Poti alege mai multe coduri CAEN, nu te costa nimic suplimentar oricate alegi; important este sa fi calificat pentru respectiva activitate (nu la toate se cere calificare).

Daca mai ai un prieten cu PFA puteti scapa de plata CAS daca va faceti CIM unul altuia pe o suma / norma modica.
Ultima modificare: Joi, 27 Octombrie 2011
dgnConsulting, Contabil
Multumesc frumos pt raspunsuri,

1. Sanatatea e 5,5% din suma primita, nu?
2. Are statul posibilitatea prin noua lege sa ma oblige sa aleg varinata de impozitare a venitului real? sau ma poate impozita la sfarsitul anului in plus pe baza fiselor fiscale primite de la firma cu care am contractul?

Multumesc
Ultima modificare: Joi, 27 Octombrie 2011
moniquesro, utilizator
CAS (pensia) este 222 / luna...
CASS (sanatatea) este 5.5% din venit, deci suma incasata.
Imi poate spune cineva cum se face plata acestor contributii, lunar sau trimestrial?
Daca eu lucrez doar lunile noiembrie, decembrie si ianuarie ca si PFA (adica in semestrul 4 din 2011 si semestrul 1 din 2012), cum imi achit datoriile la stat?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie din norma de venit ciprian_br ciprian_br buna ziua intentionez sa deschid un pfa sau ii pe codurile 9511+9512 (service calculatoare+gsm) norma de venit cumulata (cele 2 coduri caen) pentru judetul ... (vezi toată discuția)
P.f.a.-uri sunt obligate sa plateasca pensiile? lupearobertmihai lupearobertmihai As dori sa stiu daca eu ca PFA sunt obligat sa platesc la casa de pensii, pentru pensia de limita de varsta? (vezi toată discuția)
Pfa smartcars smartcars buna ziua, o firma mi-a oferit un job cu o conditie : sa ma plateasca ca PFA. ce taxe trebuie sa achit eu ca si PFA ? banuiesc ca exista un 16%, dar mai ... (vezi toată discuția)