avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere individuala sau microintreprindere
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere individuala sau microintreprindere

Buna ziua ! sant un tanar de 30 de ani cu o specialitate care mi-ar permite sa-mi fac o intreprindere individuala..eram hotarat sa fac acest lucru ...castigurile estimate ar fi fost modeste pana in 15000 euro...Acum nu mai stiu ce sa fac ...........nu intelg prea bine care sant taxele de platit ..........prietenii spun ca microintreprinderea ar fi mai potrivita !!!!! nu stiu ce sa fac .....cass si cas la ii cum se calculeaza ???? nu mai se calculeaza procent din venit ca pana acum ???/ nu inteleg ce este cu cele 5 salarii medii pe economie ????? dac nu am atatea incasari ??????de unde dau banii....va rog sa ma ajutati !!!
Cel mai recent răspuns: mariana55_ro , utilizator 15:48, 20 Ianuarie 2016
se calculeaza la venitul net (venit brut minus cheltuieli deductibile)

exemplu:
- venit brut 10000 lei
- cheltuieli deductibile: 1000 lei
- baza impozitare contributii: 9000 lei
- cas: 9000 * 5.5% = 495
- cass: 9000 * 10.5% = 945
- baza de impozitare impozit venit: 9000-495-945 = 7560
- impozit venit: 7560 * 16% = 1210
- plati totale la buget: 495+945+1210 = 2650


cele 5 salarii medii brute aduca 2681x5 = 13405 este limita superioara pentru care platiti contributii la pensii, adica daca lunar aveti un venit mai mare de aceasta valoare veti plati cas limitat la aveasta, nu mai mult

diferenta esentiala dintre intreprindere individuala si microintreprindere este ca in cazul II puteti dipune de bani in timpul anului, insa in cazul micro legal puteti dispune de banii acesteia abia anul urmator
multumesc mult pentru raspuns.......cred ca voi alege sa fac intreprindere individuala nu microintreprindere............desi am inteles viraentele sant mai mici

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass pentru veniturile din salarii plafonata - ce inseamna ? oanaportar oanaportar Buna seara ! Va rog frumos sa imi explicati ce inseamna ca: - CASS pentru veniturile din salarii este plafonata la valoarea corespunzatoare a de 5 ori ... (vezi toată discuția)
Contributii administrator pensionar r_onnly r_onnly Doresc sa stiu cat % plateste pentru contributii atat angajatul cat si angajatorul pentru un administrator de asociatii de proprietar iar administratorul ... (vezi toată discuția)
Contributii persoana fizica (nu pfa) pentru cdd gouryella gouryella Sunt angajata, dar colaborez ocazional si cu o institutie, iar pana anul trecut plata s-a facut prin contract de drept de autor. Din ce am inteles din ... (vezi toată discuția)