Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere individuala sau microintreprindere
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere individuala sau microintreprindere

Buna ziua ! sant un tanar de 30 de ani cu o specialitate care mi-ar permite sa-mi fac o intreprindere individuala..eram hotarat sa fac acest lucru ...castigurile estimate ar fi fost modeste pana in 15000 euro...Acum nu mai stiu ce sa fac ...........nu intelg prea bine care sant taxele de platit ..........prietenii spun ca microintreprinderea ar fi mai potrivita !!!!! nu stiu ce sa fac .....cass si cas la ii cum se calculeaza ???? nu mai se calculeaza procent din venit ca pana acum ???/ nu inteleg ce este cu cele 5 salarii medii pe economie ????? dac nu am atatea incasari ??????de unde dau banii....va rog sa ma ajutati !!!
se calculeaza la venitul net (venit brut minus cheltuieli deductibile)

exemplu:
- venit brut 10000 lei
- cheltuieli deductibile: 1000 lei
- baza impozitare contributii: 9000 lei
- cas: 9000 * 5.5% = 495
- cass: 9000 * 10.5% = 945
- baza de impozitare impozit venit: 9000-495-945 = 7560
- impozit venit: 7560 * 16% = 1210
- plati totale la buget: 495+945+1210 = 2650

cele 5 salarii medii brute aduca 2681x5 = 13405 este limita superioara pentru care platiti contributii la pensii, adica daca lunar aveti un venit mai mare de aceasta valoare veti plati cas limitat la aveasta, nu mai mult

diferenta esentiala dintre intreprindere individuala si microintreprindere este ca in cazul II puteti dipune de bani in timpul anului, insa in cazul micro legal puteti dispune de banii acesteia abia anul urmator
multumesc mult pentru raspuns.......cred ca voi alege sa fac intreprindere individuala nu microintreprindere............desi am inteles viraentele sant mai mici