Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Livrare faina cu TVA 9%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Livrare faina cu TVA 9%

Buna ziua,
Daca o firma cumpara faina alba de grau si o revinde, poate factura cu 9%?
(din 01.09.2013)
Sau e valabil doar la cod caen 1061?
Din codul fiscal nu am inteles.
Multumesc.
Diana
1. Da
2. Faina alba de grau se incadreaza in codul CAEN1061 " Fabricarea produselor de morarit Aceasta clasa include: -activitati de morarit: producerea de faina, tarate, pudra sau pelete din grau, secara, ovaz, porumb si alte cereale -activitati de macinare a orezului: producerea de orez decorticat, macinat, neted, glasat, semi-fiert sau convertit; productia de faina din orez -activitati de macinare a legumelor pentru obtinerea de faina sau pulbere din legume uscate, din radacini sau tuberculi, sau din nuci comestibile -fabricarea produselor din cereale pentru micul dejun -fabricarea amestecurilor de faina si faina mixta preparata si a aluaturilor pentru paine, prajituri, biscuiti sau cozonac Aceasta clasa exclude: -fabricarea fainii si a pudrei de cartofi, vezi 1031 -macinarea umeda a porumbului, vezi 1062"
Multumesc.
Am vazut cu intarziere raspunsul.
Am si la Anaf si am primit acelasi raspuns.
Dar ce mi se pare ilogic, restaurantele cumpara piinea cu TVA 9% si la refactuarare aplica cota de 24%.
Diana.
Cititi acest topic :
www.avocatnet.ro/content/for...