Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Dreptul la concediul de odihna dupa reluarea ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Dreptul la concediul de odihna dupa reluarea activitatii privind concediul de ingrijire copil

Buna ziua.
Sunt functionar public, in anul 2011 luna octombrie am intrat in concediul medical avand probleme cu sarcina, cu data de 01.06.2012 am intrat in concediul de ingrijire copil, am optat pentru varianta de pana la 1 an. Am reluat activitatea cu 01.01.2013 renuntand la concediul de ingrijire copil.
Am dreptul la concediul de odihna pe anul 2013?
Va multumesc.
Potrivit OG nr.6/2007 aveti dreptul anual la un concediu de odihnă plătit, în raport cu vechimea lor în muncă, după cum urmează:
- până la 10 ani 21 de zile lucrătoare

- peste 10 ani - 25 de zile lucrătoare

Asadar, pentru perioada 01.01.2013 si pana in prezent aveti dreptul la CO.
Va multumesc
Am uitat sa mentionez ca in anul 2011 nu am efectuat tot concediul de odihna, am ramas cu 9 zile de concediu neefectuate.
Va multumesc.