avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Dreptul la concediul de odihna dupa reluarea ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Dreptul la concediul de odihna dupa reluarea activitatii privind concediul de ingrijire copil

Buna ziua.
Sunt functionar public, in anul 2011 luna octombrie am intrat in concediul medical avand probleme cu sarcina, cu data de 01.06.2012 am intrat in concediul de ingrijire copil, am optat pentru varianta de pana la 1 an. Am reluat activitatea cu 01.01.2013 renuntand la concediul de ingrijire copil.
Am dreptul la concediul de odihna pe anul 2013?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: sabela , utilizator 14:57, 28 August 2013
Potrivit OG nr.6/2007 aveti dreptul anual la un concediu de odihnă plătit, în raport cu vechimea lor în muncă, după cum urmează:
- până la 10 ani 21 de zile lucrătoare

- peste 10 ani - 25 de zile lucrătoare

Asadar, pentru perioada 01.01.2013 si pana in prezent aveti dreptul la CO.
Va multumesc
Am uitat sa mentionez ca in anul 2011 nu am efectuat tot concediul de odihna, am ramas cu 9 zile de concediu neefectuate.
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata concediului neefectuat florin.constantin941@yahoo.com florin.constantin941@yahoo.com Am fost angajata cu contract de munca la o primarie.Am intrat in concediu pentru ingrijirea copilului,dupa care in iunie 2016 am reluat activitatea. In 30 ... (vezi toată discuția)
Rugaminte adrianadrian240 adrianadrian240 Buna ziua. Ma numesc Adrian, sunt functionar public la o Administratie Fiscala. In urma cu trei ani am beneficiat de concediului pentru ingrijirea ... (vezi toată discuția)
Nr. de zile de concediu de odihna 77alecsandra 77alecsandra Buna ziua! In anul 2006 in luna nov. (13) am intrat in concediu de crestre si ingrijire a copilului de pana la 2 ani, dupa ce , in prealabil, am beneficiat de ... (vezi toată discuția)