avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediului neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediului neefectuat

Am fost angajata cu contract de munca la o primarie.Am intrat in concediu pentru ingrijirea copilului,dupa care in iunie 2016 am reluat activitatea. In 30 iunie 2017 am incetat activitatea .Intrucat efectuasem doar 7 zile din concediul de odihna,am solicitat sa mi se plateasca cele 13 zile de concediu neefectuat. Mi s-a raspuns ca nu mai am dreptul la plata acestor zile. Este legal. Din cate stiu,dupa incetarea contractului de munca plata concediului neefectuat poate fi solicitata si implicit efectuata in termenul general de prescriptie de 3 ani...Va multumesc..
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:38, 23 Iulie 2017
Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat în cazul încetării contractului individual de muncă se realizează indiferent de motivul încetării contractului (demisie, concediere , acordul partilor etc.).

Cate zile de CO aveti mentionate in c.i.m. si care este data efectiva cand v-ati reluat activitatea ?
In c.im. am trecute 21 de zile de c.o.Am reluat activitatea pe 8 iulie 2016 si am incetat pe 30 iunie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru 2016 aveti dreptul la CO aferent perioadei 08.07 - 31.12.2016, adica la 11 zile lucratoare de CO

Pentru 2017 aveti dreptul la Co aferent perioadei 01.01 - 30.06.2017, adica la 11 zile lucratoare de CO.

Total 22 de zile lucratoare din care scadeti 7 zile efectuate ... deci 15 zile de Co trebuie sa vi se compenseze in bani .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compensare in bani a concediului de odihna mariusbratfalean mariusbratfalean Am un angajat care doreste incetarea contractului de munca prin demisie, cu acordul partilor. Am fost de acord. Acum imi solicita plata concediului de odihna ... (vezi toată discuția)
Plata zile concediu neefectuat Andreea comanescu Andreea comanescu Buna ziua. In cazul in care am demisionat si mai am 83 de zile de concediu neefectuat (23/an) la încetarea preavizului se vor plăti toate sau mai putine? ... (vezi toată discuția)
Cum se calculează co Petre3737 Petre3737 Am lucrat tot anul2016 cu salaru minim pe economie iar din 01 2017 am pus demisia (vezi toată discuția)