Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ordinele NEpublicate in M.O. sunt in vigoare?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ordinele NEpublicate in M.O. sunt in vigoare?

Buna ziua,

am o nelamurire, doresc sa stiu daca Ordinele emis de ANAF in vederea restructurarii (ma refer la Ordinul 1104/2013 si 1107/2013) pot fi atacate in instanta pe motiv ca nu au fost publicate in M.O. si nu ar trebui sa fie in vigoare. Este corecta abordarea mea? Se poate cere anularea preavizelor date in baza acestor ordine?

Va multumesc anticipat.
Potrivit art.11 alin.1 din Legea nr.24/2000, in vederea intrării lor în vigoare, legile şi celelalte acte normative adoptate de Parlament, hotărârile şi ordonanţele Guvernului, deciziile primului-ministru, actele normative ale autorităţilor administrative autonome, precum şi ordinele, instrucţiunile şi alte acte normative emise de conducătorii organelor administraţiei publice centrale de specialitate se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Multumesc pentru raspuns.:D