Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce putere au Notele de lamuriri cu privire la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce putere au Notele de lamuriri cu privire la aplicarea Legii 153 /2017 - de pe site-ul Ministerului Muncii ?

Buna ziua !

Pe site-ul Ministerului Muncii au aparut
Note de lamuriri cu privire la aplicarea Legii 153 /2017
agreate de Curtea de Conturi.

Va rog frumos sa imi spuneti
- ce putere legala au aceste Note de lamurire la aplicarea Legii 153 /2017 postate de Ministerul Muncii ?
- sunt Norme de aplicare ?
sau
ce valoare juridica au aceste Note ?

Din punctul meu de vedere acestea imbraca aspectul juridic de norme de aplicare si pot fi prezentate ca o proba solida intr-o instanta judecatoreasca, avind in vedere ca sint publicate oficial de insasi ministerul semnatar al legii.
Nu sunt Norme de aplicare ... ci doar puncte de vedere ale MInisterului, in vederea formularii unor raspunsuri la intrebarile legate de Legea 153/2017.

Potrivit Legii 24/2000, in vederea intrării lor în vigoare, legile şi celelalte acte normative adoptate de Parlament, hotărârile şi ordonanţele Guvernului, deciziile primului-ministru, actele normative ale autorităţilor administrative autonome, precum şi ordinele, instrucţiunile şi alte acte normative emise de conducătorii organelor administraţiei publice centrale de specialitate se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc din suflet pentru lamuriri !