Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retrogradare de pe functia de sef serviciu pe functia ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retrogradare de pe functia de sef serviciu pe functia de bibliotecar

Urmare a aparitiei OUG 77 din 2013 am fost retrogradata de pe functia de sef serviciu pe functia de bibliotecar, desfi functia de conducere nu a fost desfiintata. Ma poate sfatui cineva ce pot sa fac ??
Puteti doar sa contestati decizia luata de catre angajatorul dvs.
Trebuie sa ne dati mai multe detalii.
1. Ce scrie in actul administrativ prin care v-au retrogradat din functia de sef serviciu?
2. Serviciul are nevoie de 7 posturi de executie pentru a exista. Exista 7 posturi de executie? In caz contrar se desfiinteaza serviciul si implicit functia de sef serviciu.
3. In ce s-a transformat servicul? In birou? A fost inglobat in alta structura?

In mod normal dvs vi s-a aplicat art 3 alin 4 OUG 77/2013, conf caruia in situatia in care, prin aplicarea prevederilor art. 1, 2 si alin. (1)-(3) din prezentul articol, se desfiinteaza o functie de conducere ocupata, se transforma postul propriu al persoanei intr-o functie de executie corespunzatoare studiilor si conditiilor de vechime ale acesteia.

Functia de conducere pe care o ocup, de sef serviciu, nu a fost desfiintata. A fost desfiintata o functie de director adjunct, acea persoana a fost trecuta pe functia de sef serviciu pe care o ocup eu si eu am fost trecuta la bibliotecar. Mentionez ca nu existau motive temeinice si legale pentru a fi data jos de pe functi, nici referate, nici evaluari mai jos de foarte bine. In dispozitie este trecut textual - se incadreaza pe functia de bibliotecar incepand cu 1 septembrie 2013.
Acea decizie pe care ati primit-o. asa cum v-am spus, se poate contesta potrivit legislatiei in vigoare.
Cum pot sa o atac ? si nu este decizie ci dispozitie