Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Avize si autorizatii necesare montare sisteme ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Avize si autorizatii necesare montare sisteme supraveghere

Revin cu intrebarea: o Intreprindere individuala, fara angajati, momentan cu activitate de 2 ani in repararea calculatoarelor,echipamentelor periferice, telefoane, titular licentiat in automatica si informatica aplicata pot obtine autorizare pentru montare sisteme de supraveghere ?Care sunt demersurile necesare?
Legea nr 333/2003 preizeaza concret ce inseamna sisteme de alarmare impotriva efractiei...si specifica clar ca este vorba si de sistemele de supraveghere video.
Montajul de sisteme de supraveghere video fara licenta se pedepseste penal.
trebuiesc priecte avizate de IGPR vezi H.G. 1010/2004 si Dispozitia IGPR 422/2006: proiectele ce trebuiesc avizate sunt: - obiective strategice
- unitati financiar-bancare
- institutii de interes public: gari, autogari, primarii, scoli, gradinite
- cazinouri
- case de schimb valutar si amanet
- magazine de bijuterii
- magazine de produse electronice si calculatoare
- casieriile
- magazine comerciale
- supermarket-urile
- magazine de arme si munitii
- spatii de comercializare a produselor petroliere
- detinatorii de produse ori substante toxice: depozite, farmacii

Licenta se obtine dupa verificari amanuntite ale IGPR-ului si cu acordul SRI

In cazul sistemelor de supraveghere,inregistrarile stocate intra sub incidenta legi nr 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date.

Multumesc mult pentru raspuns, sa inteleg ca functionand ca I.I. pot obtine licenta numai pentru instalarea unor astfel de sisteme in locuinte si anexe fara afi nevoie de proiecte avizate de IGPR?