avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camere de supraveghere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camere de supraveghere

Vrem sa montam camera de supraveghere in cadrul unei asociatii de proprietari (parterul blocului)ce prevede legislatia.????Comitetul executiv a aprobat montarea si a publicat la avizier procesul verbal .Tin sa precisez ca in urma prelungirii unui contract de service interfon sa negociat montarea camerelor gratis fara niciun cost ajuns
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 22:26, 24 Septembrie 2013
Ati votat, ati aprobat, montati camerele cu o firma autorizata.
Atentie sporita asupra legalitatii instalarii sistemului desupraveghere-trebuiesc avize ale SRI si IGPR si asupra datelor stocate care se afla sub incidenta L nr 333 referitor la date cu caracter personal
Legea nr 333/2003 preizeaza concret sistemele de supraveghere video.
Instalarea de sisteme de supraveghere video fara licenta se afla sub incidenta penala.
trebuiesc priecte avizate de IGPR H.G. 1010/2004 si Dispozitia IGPR 422/2006
Proiectele ce trebuiesc avizate sunt: - obiective strategice
- unitati financiar-bancare
- institutii de interes public: gari, autogari, primarii, scoli, gradinite
- cazinouri
- case de schimb valutar si amanet
- magazine de bijuterii
- magazine de produse electronice si calculatoare
- casieriile
- magazine comerciale
- supermarket-urile
- magazine de arme si munitii
- spatii de comercializare a produselor petroliere
- detinatorii de produse ori substante toxice: depozite, farmacii
Licenta se obtine dupa verificari amanuntite ale IGPR-ului si cu acordul SRI
Atentie sporita la disp L nr 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la accesul si prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date.





si asociatia de proprietari??
orsaia2006 a scris:
si asociatia de proprietari??

As. de proprietari, nu trebuie avizata! acolo este proprietate privata. Pur si simplu treceti la treaba, montati camerele cu o firma specializata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avize si autorizatii necesare montare sisteme supraveghere Dl_Sandu Dl_Sandu Revin cu intrebarea: o Intreprindere individuala, fara angajati, momentan cu activitate de 2 ani in repararea calculatoarelor,echipamentelor periferice, ... (vezi toată discuția)
Problema camere video snpcezar snpcezar Buna ziua, ca sa incep povestioara am decis sa imi pun camere de supraveghere la casa am fost in magazin le-am cuparat, am mers cu cineva le-a montat, si am ... (vezi toată discuția)
Camera supraveghere auguratrix auguratrix Buna ziua, am un magazin si as vrea sa stiu daca pot instala o camera de supraveghere cu ip, fara sistem de alarma, si daca nu la cine trebuie sa apelez pentru ... (vezi toată discuția)