Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Organizarea comitetului de sanatate si securitate in ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Organizarea comitetului de sanatate si securitate in munca

ce sanctiune poate primi un angajator care incalca art 6 alineatul 1 din ordinul 187/1998, neconvocand trimestrial comitetul de sanatate si securitate in munca?
Organizarea si functionarea Comitetului de Securitate si Sanatate in Munca (CSSM) este reglementata de art. 57-73 din HG 1425/2006 pentru aprobarea Normelor Metodologice de aplicare a Legii 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca, cu modificarile si completarile ulterioare.
Neluarea de catre angajator a masurilor de infiintare, organizare si functionare a CSSM se sanctioneaza de catre L319/2006 cu amenda intre 2500 si 5000 lei.
Amenda contraventionala este mentionata in Legea ssm nr. 319/ 2006
-art.39 al.(7) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 2.500 lei la 5.000 lei încălcarea dispoziţiilor art.11 alin.(2) şi (4), art.17, art.19 şi ale art.21.
-art.19. În vederea realizării prevederilor art. 16, 17 şi 18 alin. (1), la nivelul angajatorului se înfiinţează, se organizează şi funcţionează comitete de securitate şi sănătate în muncă.
multumesc pentru raspuns