Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie cu cetatean albanez
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie cu cetatean albanez

buna ziua!as vrea sa stiu care sunt pasii si actele necesare ptr o casatorie in romania cu un cetatean albanez.si daca acesta facandu-i domiciliul in romania va primi carte de identitate romana si daca este necesar sa mergem in albania ptr anumite documente sau se poate face totul de la amabasada?va multumesc
multumim!
dar dccetateanul albanez tr sa mearga in albania la ambasada romana sa ceara permisul de sedere?nu poate face asta din romania
De la ambasada cere viza, nu permis de sedere.
dar dupa casatorie el va obtine un permis de sedere ?
Daca solicita permisul de sedere poate ca o sa-l si obtina. Aveti toate datele pe siteurile comunicate de Ares_3. Nu trebuie decat sa le cititi, calm, cu atentie si toate se rezolva.
Avizarea cererii de reintregirea familiei

Primul pas pentru a va aduce familia in Romania consta in obtinerea avizului IGI. Pentru aceasta trebuie sa depuneti o serie de documente la formatiunile teritoriale ale Inspectoratului General pentru Imigrari din judetul in care locuiti. Iata lista cestor documente:
a. cerere;
b. certificatul de casatorie/certificatul de nastere sau, dupa caz, dovada legaturii de rudenie, eliberate de autoritatile competente, traduse si supralegalizate sau apostilate in conditiile legii;
c. declaratia in forma autentica, din care sa reiasa ca membrii de familie vor locui impreuna cu dumneavoastra;
d. copia documentului care atesta dreptul dvs. de sedere pe teritoriul Romaniei;
e. dovada detinerii legale a spatiului de locuit pentru o locuinţă declarată normală pentru o familie similară în România;
f. dovada mijloacelor de intretinere;
g. dovada asigurarii in sistemul de asigurari sociale de sanatate a dumneavoastra;
h. declaratia scrisa a persoanei care detine impreuna cu sponsorul custodia comuna a copilului minor pentru care se solicită reintregirea familiei, din care sa rezulte consimtamantul ca acesta sa locuiasca impreuna cu sponsorul pe teritoriul Romaniei;
i. copia documentului de calatorie al membrului de familie pentru care se solicita reintregirea familiei;
h. taxe.

Cererea de reintregire a familiei se aproba daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:
a. nu existe o stare de bigamie sau de poligamie;
b. solicitantul detine un spatiu de locuit considerat normal pentru o familie similara din Romania;
c. solicitantul poseda mijloace de intretinere, pe langa cele necesare pentru propria intretinere potrivit legii, in cuantum corespunzator salariului minim net pe economie pentru fiecare membru de familie.
d. persoana pentru care se solicită reintregirea familiei trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
- sa posede un document valabil de trecere a frontierei de stat, care este acceptat de statul român;
- sa nu fie inclusa in categoria persoanelor impotriva carora s-a instituit masura interzicerii intrarii în România sau care au fost declarati indezirabili;
- nu prezinta un pericol pentru apararea si siguranta nationala, ordinea, sanatatea ori morala publica.

Solutionarea cererii se face in termen de maximum 3 luni de la data depunerii. Raspunsul il veti primi in scris, iar daca cererea a fost aprobata veti transmite comunicarea membrilor de familie care o vor prezenta la misiunea diplomatica sau la oficiul consular, in termen de 60 de zile de la data emiterii impreuna cu cererea de acordare a vizei de lunga sedere pentru reintregirea familiei.

Urmatorul pas este obtinerea vizei de lunga sedere pentru reintregirea familiei, de la misiunile diplomatice si oficiile consulare ale Romaniei din statul in care membrii dumneavoastra de familie au resedinta.
Justitiarul711, utilizator