Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Audit intern in sectorul public - persoana fizica
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Audit intern in sectorul public - persoana fizica

Buna dimineata !
Am o intrebare : O persoana fizica absolventa a unui curs "Audit intern in sectorul public" comite o ilegalitate daca intocmeste lucrari de audit intern fara a avea certificat de atestare pentru specializarea " Audit intern in sectorul public" - persoane fizice de la Unitatea Centrala de Armonizare pentru Auditul Public Intern ?
Buna ziua!

Desi Hot. 1.259/ 12.12.2012 pentru aprobarea Normelor privind coordonarea şi desfăşurarea proceselor de atestare naţională şi de pregătire profesională continuă a auditorilor interni din sectorul public şi a persoanelor fizice este in vigoare incepand cu 03.03.2013 , ea nu poate fi aplicata deocamdată (UCAAPI nu acorda certificatele de atestare pentru specializarea " Audit intern in sectorul public") pentru ca nu a fost constituita Comisia de atestare la nivelul Ministerului Finanţelor Publice. Aceasta se constituie prin ordin al ministrului finanţelor publice.
Referitor la atestarea auditorilor, a fost publicat OMFP 659/2015 pentru aprobarea cadrului general de echivalare a competentelor profesionale necesare pentru obtinerea certificatului de atestare.