avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

buna ziua
sunt un recent pensionar anticipat partial cu penalizare.Acum lucrez cu contract de munca legal in italia,am inteles ca nu pot cumula pensia anticipata cu salariul,,Este valabil si in cazul meu?daca da, ce ma sfatuiti?
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:16, 29 August 2013

Interpretarea CNPP:


@@@@O persoana aflata in pensie anticipata poate lucra in strainatate,cu acte in regula? Multumesc!

Da, puteti cumula pensia anticipata/pensia anticipata partiala cu venituri realizate in alte tari.

Sursa:

[ link extern ]




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul pensia anticipata cu salariul mimino13 mimino13 Buna ziua sunt in pensie anticipata partial cu penalizare (500 ron),am plecat in italia unde lucrez cu contract de munca legal.Incalc legea prin acet cumul ?( ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata dradu dradu avaind 62 de ani si peste 35 de ani vechime in ro si intr-o tara din CE, as putea avea dreptul la pensie partiala anticipata, din romania, continuind ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata maryes maryes Dupa iesirea la pensie anticipata fara penalizare se poate lucra in strainatate cu contract de munca? (vezi toată discuția)