Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Lamurire documente dosar Rabla
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Lamurire documente dosar Rabla

Am o intrebare.
Dealer-ul Mazda nu considera ca fiind document care atesta dovada achitarii contravalorii metalelor feroase si neferoase un contract de vanzare cumparare a autoturismului in vederea dezmembrarii si a unei dispozitii de plata stampilata si semnata de unitate, ei cer o adeverinta in acest sens.
Credeti ca este ok?
Societatea care a eliberat voucher-ul considera ca e ok si sustin ca nu au mai avut astfel de solicitari.
Potrivit OUG 16/2001 agentii economici care achizitioneaza deseuri de la persoane fizice trebuie sa elibereze adeverinta de primire si plata. Dar cum OUG 16/2001 a fost abrogata de legea 211/2011 iar situatia adeverintei respective nu a mai fost mentionata in nici un fel, din punctul meu de vedere nu mai e obligatorie. Dar cum acest document, denumit prescurtat APP - document cu regim special, este utilizat de majoritatea colectorilor din inertie si dupa abrogarea reglementarii respective si dealerii il cer in continuare probabil tot din inertie. In plus Ordinul 1239/2013 care reglementaza programul Rabla 301, nu specifica necesitatea eliberarii APP-ului ci a unui document (nespecificat expres) care sa dovedeasca efectuarea platii. Asadar aveti doua variante: fie convingeti dealarul ca si dispozitia de plata este buna sau convingeti colectorul sa va elibereze un APP
In acelasi context. Daca dealer-ul a acceptat voucher sub forma de mai sus, acum a introdus o clauza in contract prin care in caz de refuz din partea fondului de achitare a contravalorii voucher-ului , cumparatorul autoturismului se obliga sa achite dealer-ului cv voucher-ului. Este legal acest aspect?
adrian1909, utilizator