Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... refuz intretinere / SRL / c.i.m.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

refuz intretinere / SRL / c.i.m.

In anul 1995 am infiintat un SRL,un sot asociat unic,iar celalalt angajat in baza actului constitutiv administrator.Incepand cu anul 2006, asociatul unic nu a vrut sa incheie actele aditionale in temeiul art.41 din Codul muncii , apoi nu a platit nici salariul administratului pe perioada aug.dec.2007, a modificat SRL, cedand din partile sociale in baza unor acte gresite,in mod tacit a revocat administratorul din functie , iar ITM nu putea face nicio modificare in carnetul de munca cu acele acte.
Nu s-a luat in considerare ca SRL este bun comun (decizia 178/1992 ICCJ).S-a mers mai departe si a concediat administratorul cu art.61 lit.a.Administratorul a deschis 2 actiuni, una pentru drepturi salariale si anularea revocarii, care se judeca in continuare si una pentru anularea deciziei de concediere care s-a si terminat ,fiind absolut nula si se aplica art.78. Pe data de 16.03.2009, trimite o adresa prin care spune sa se prezinte administratorul in data de 19.03.2009 ,ora 10,00 la SRL pentru reincadrare, insa s-a primit adresa la ora 17,00.In data de 20.03.2009, administratorul o sa-i comunice printr-o adresa , sa-i comunice in timp util prezentarea la SRL si ar face bine sa aduca SRL la forma initiala fiind bun comun si exista de la aflare (17.11.2008)o plangere la Parchet potrivit art.208-210;305-306 din Codul penal , fiind vorba si de abandon , fiindca avem un copil in baza art.101 din Codul familiei, hotarare judecatoreasca din anul 1997.Va rog sa aveti amabilitatea ,sa-mi spuneti daca s-a procedat corect, sau cum trebuia sa se procedeze, ca sa se poata modifica adresa catre asociat. Va multumesc mult.
Adresa prin care invitati persoana pe care instyanta a reintegrat-o in postul; detinut anterior este suficienta, intrucit in calitate de angajator nu exista decit obligatia de a nu refuza reintegrarea persoanei, fapta care constituie infractiune, cit despre celelalte aspecte urmeaza sa procedati conform codului familiei si a codului penal.