Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce se poate face ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce se poate face ?

Pe data de 17.11.2008, am depus o plangere penala la Parchetul de pe langa Judegatoria Timisoara, privind art.208-210; 305-306 din Codul penal.Pe baza actelor depuse ,rezulta clar ca nu am nuciun venit, am lucrat o perioada (5 luni) fara sa fiu platita, apoi fara acte corecte am fost revocata din functie si ITM nu a putut sa opere aceasta modificare (cazul este in curs de judecata). S- a mers mai departe si m-a concediat (cazul este terminat si concedierea este "absolut nula" , aplicandu-se prevederile art.78 alin.1 si 2. Din lipsa posibilitatilor materiale copilul o sa fie exmatriculat (este in clasa a IX-a ,la un liceu de specialitate. Pana in prezent Parchetul nu a facut nimic. Pot sa ma adresez Judecatoriei , fara rezolutia organelor de cercetare penala..Mentionez ca toate necazurile le-a facut tatal copilului si sotul meu. Nu suntem divortati, dar avem o hotarare de la Judecatoria Timisoara din anul 1997 "adoptie cu efecte depline". Va multumesc.
Fiti mai explicita.Impotriva cui ati facut plingere ?
Plangerea am facut-o impotriva sotului meu, noi am infiintat un srl in 1995,el asociat unic, eu angajata cu cim. A vrut sa-si insuseasca srl-ul si a folosit toate mijloace , pana la concedierea mea (cauza a fost judecata si concedierea este"absolut nula". Prin plangerea depusa am solicitat aducerea srl la forma initiala , fiind data incheierea prin acte depuse la dosar gresite si incalca Legea 164/2006 , dar este si un bun comun (Decizia 178/1992 a ICCJ); restituirea dosarului copilului cu hotararea din 1997 si a diplomei mele de bacalaureat , fiindca la abandonarea familiei ,mi-a luat aceste acte , iar in intampinare a scris "copil rezultat din casatorie" , n-are studii decat 12 clase (din creseala cred ca a luat diploma de bacalaureat si nu cea de terminare a facultatii de stiinte economice.Am mai cerut in plangere pensia de intretinere a copilului ,fiindca eu nu am niciun venit si nu pot sa-mi intretin copilul pentru a-si termina scoala. Pe data de 17.11.2008 ,ambele procese aerau in curs de judecata. Pana la terminarea scolii mai sunt aprox. 3 luni si parchetul nu a facut nimic. Exista si Legea 272/2004,dar dupa parchet interesul superior al copilului este infometarea si nefrecventarea scolii. Va multumesc.