Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta de pensionare

data nasterii - 09.11.1956
vechime in munca TOTAL - 39 ani 9 luni 26 zile ( din care armata 1 an 3 luni,25 zile)
din aceasta perioada a lucrat 16 ani 8 luni 20 zile in grupa II stadiu complet de cotizare .
la ce varsta poate sa se pensioneze ?

Multumesc !

1. Pentru un barbat nascut in noiembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 16 ani si 8 luni lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni (65/0 - 3/6 = 61 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani (38/6 + 4/0 = 42 de ani si 6 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 6 luni, in luna mai 2018;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in noiembrie 2016.

4. Ati putea beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 60 de ani, daca ati avea un stagiu de cotizare de 43 de ani (va mai trebuie 6 luni).
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala ala 60 de ani.
Cponditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Din cele postate rezulta ca la acest moment aveti 42 de ani si 6 luni,fara stagiul asimilat.
Multumesc
la 60 de ani , daca nu se restructureaza postul va avea 44 de ani si 7 luni fara stagiul asiminat
inca o data va multumesc
Daca se va restructura postul si va intra in somaj, perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie si sanatate, contributiile fiind platite de Agentia de Somaj.