Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicare tva 9%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicare tva 9%

Buna ziua,
O firma de distributie a primit o cantitate de faina de la un furnizor cu tva 24%. De la 1 sept. o vinde cu tva 9 % ?
Multumesc!
Ordonanta nr. 16/2013- publicata in MO nr. 490/02.08.2013.- pentru completarea si modificarea Codului fiscal, prevede modificarea TVA-ul la 9% incepand cu 1 septembrie 2013. la livrarea urmatoarelor bunuri(art 140, alin (2), litera g) ) :
1. toate sortimentele de pâine, precum şi următoarele specialităţi de panificaţie: cornuri, chifle, batoane, covrigi, minibaghete, franzeluţe şi împletituri, care se încadrează în grupa produse de brutărie la codul CAEN/CPSA 1071;

2. făină albă de grâu, făină semialbă de grâu, făină neagră de grâu şi făină de secară, care se încadrează la codul CAEN/CPSA 1061;

3. triticum spelta, grâu comun şi meslin, care se încadrează la codul NC 1001 99 00, şi secară, care se încadrează la codul NC 1002 90 00, prevăzute în anexa I la Regulamentul (CEE) nr. 2.658/87 al Consiliului din 23 iulie 1987 privind Nomenclatura tarifară şi statistică şi Tariful Vamal Comun, astfel cum a fost modificată prin Regulamentul de punere în aplicare (UE) nr. 927/2012 al Comisiei din 9 octombrie 2012."
[ link extern ]