Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicare TVA 9%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicare TVA 9%

vreau sa stiu daca pentru cozonaci umpluti ,paleuri glazurate ,saleuri, fursecuri ,se aplica tva 9%
Potrivit Codului fiscal, de la 1 septembrie, cota redusa de 9% se aplica asupra bazei de impozitare pentru urmatoarele livrari de bunuri:
- toate sortimentele de paine, precum si urmatoarele specialitati de panificatie: cornuri, chifle, batoane, covrigi, minibaghete, franzelute si impletituri, care se incadreaza in grupa produse de brutarie la codul CAEN 1071;
- faina alba de grau, faina semialba de grau, faina neagra de grau si faina de secara, care se incadreaza la codul CAEN 1061;
- triticum spelta, grau comun si meslin, care se incadreaza la codul NC 1001 99 00, si secara care se incadreaza la codul NC 1002 90 00.

Cota redusa de TVA se aplica si pentru cornuri, chifle, batoane, covrigi, minibaghete, franzelute si impletituri, care se incadreaza in grupa produse de brutarie la codul CAEN/CPSA 1071, actul normativ emis de MFP definind aceste produse ca "produse de panificatie care au compozitia painii".

Totusi, in cazul in care aceste produse au umplutura de orice fel, ele nu se mai califica pentru a beneficia de cota redusa de TVA, se mai specifica in Ordinul MFP nr. 1436/2013.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

In speta, cozonacii umpluti ,paleurile glazurate ,saleurile, fursecurile nu beneficiaza de cota redusa la TVA.