avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Am dreptul sa intocmesc dosarul pentru CEDO?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Am dreptul sa intocmesc dosarul pentru CEDO?

Doresc sa-mi spuneti daca avand Decizia definitiva a Curtii de Apel (in urma unui recurs cu privire la un litigiu de munca) am dreptul sa intocmesc dosarul pentru CEDO?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: andreigrigoriu , moderator 15:14, 3 Septembrie 2013
În principiu, avînd o sentinţă irevocabilă, da.

Spun în principiu deoarece CEDO nu rejudecă pe fond cauza dumneavoastră. Dacă nu există încălcări ale unuia sau mai multora din drepturile consfinţite prin Convenţie, demersul este inutil.
NU, pentru ca nu ati epuizat toate caile de atac din Romania.
Mai aveti cai de atac extraordinare, revizuirea, iar la ICCJ de ex. contestatia in anulare.
Ultima modificare: Duminică, 1 Septembrie 2013
Marcel Mihalache, Avocat
Ups...

Exercitarea căilor extraordinare de atac (cu excepţia recursului) nu constituie o condiţie de admisibilitate a cererii adresate Curţii.

Prin urmare, o sentinţă irevocabilă, chiar neatacată cu contestaţie în anulare sau revizuire, este suficientă (sub acest aspect) pentru a putea adresa o cerere Curţii.
ups...


Si daca va arat respingere pe motiv de neepuizarea tuturor cailor de atac extraordinare?
Eu cred ca este mai bine sa parcurga si acesti pasi in tara, sa nu mai existe astfel de motive.

M-aţi făcut curios. Aştept.

:bow:

Alte discuții în legătură

Liberare conditionata cristina04 cristina04 daca a primit 3 ani cu executare cum se calculeaza cat face din 3 ani si care sunt conditiile eliberarii conditionate in franta?cum se procedeaza? (vezi toată discuția)
Decizia cedo marin si gheorghe radulescu Clodni Clodni Exista o traducere in lba. romana a acestei decizii CEDO? Multumesc (vezi toată discuția)
sentinta asta este hit , doar ca bota n-a murit ! Roland Mindrila Roland Mindrila Condamnarea lui Bota este prima condamnare definitiva administrata pentru practicarea fara drept a profesiei de avocat unui avocat din noile structuri ... (vezi toată discuția)