Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa terminarea liceului?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa terminarea liceului?

daca am terminat liceul la seral pot lua somaj?
Da,cu conditia sa va inregistrati la agentia de somaj si sa nu aveti activitate de munca sau sa continuati studiile.
Mergeti mai repede la agentia de somaj sa va inregistrati.
Absolventii care nu reusesc sa se angajeze in maxim 60 de zile de la absolvirea unei institutii de invatamant pot solicita acordarea indemnizatiei de somaj.

Asadar, absolventii au posibilitatea de a solicita acordarea indemnizatiei de somaj daca, intr-o perioada de 60 de zile de la absolvire, nu si-au gasit un loc de munca, insa doar cu anumite conditii :
- trebuie sa fie absolventi ai unei institutii de invatatmant, adica sa fi obtinut o diploma sau un certificat de studii in una dintre institutiile de invatamant gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat in conditiile legii.

- absolventii trebuie sa dovedeasca faptul ca nu au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale, desi au incercat. Astfel, ei trebuie ca, in perioada a 60 de zile de la absolvire, sa se inregistreze la agentiile pentru ocuparea fortei de munca judetene sau a municipiului Bucuresti, pe baza cartii de identitate, a adeverintei de la medicul de familie si a actului de absolvire a formei respective de invatamant. Pot fi inregistrati chiar si la alti furnizori de servicii specializate, insa acestia trebuie obligatoriu acreditati in conditiile legii.

- absolventii nu trebuie sa urmeze o forma de invatamant si nici sa realizeze venituri. Exceptie fac cei care au venituri din activitati autorizate, dar acestea trebuie sa fie mai mici de 500 lei, adica valoarea indicatorului social de referinta.

Mai multe detalii
www.avocatnet.ro/content/art...