avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Insolventa firma cu credite restante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Insolventa firma cu credite restante

o societate are credite restante la banca ,ce drepturi are banca in caz de insolventa ?
poate societatea sa isi declare insolventa sau doar creditorii pot face acest lucru ?
care este cuantumul datoriei prin care da dreptul creditorului de a baga firma in insolventa ?
Cel mai recent răspuns: Cristina Oros , Avocat 11:21, 2 Septembrie 2013
45.000 Lei. Si debitorul aflat in stare de insolventa poate face cerere de intrare in procedura insolventei, nu doar creditorii sai.
dar banca ,in caz de insolventa ,poate sa inainteze procedura de executare ?
toti creditorii se inscriu in tabelul credal printr-o cerere scrisa si in ordinea in care s-au inscris urmeza sa isi indestuleze ulterior creanta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare salarii restante. Elusha Elusha Firma la care am lucrat a intrat in insolventa, si am restante 5 luni în care nu mi-am primit salariul. Momentan sunt in preaviz, dar urmeaza sa se termine si ... (vezi toată discuția)
Hot. def. insolventa alinapopescu_1972 alinapopescu_1972 Buna seara, Cum pot obtine hot. def. pt. un debitor caruia i sa dispus incheierea proc. insolventei. Nu m-am inscris la masa credala. Mi-o trebuie doar ... (vezi toată discuția)
Recuperare salariu oana27elena oana27elena Buna seara, Societatea la care sunt angajata nu mi-a mai platit salariul pe lunile noiembrie si decembrie 2012 si din cate am inteles de la director va intra ... (vezi toată discuția)