Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa pastrez numele lui dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa pastrez numele lui dupa divort

m am casatorit in tara si am plecat cu el in Spania,Dupa 5 ani ne_am separat ,Nu pot sa divortez de friica a tuturor actelor ce le folosesc aici tarjeta comunitara pasaportul vida laboral etc normal cu numele lui si penru a schimba totul i-mi trebuie mult timp si fff multi bani ,Mi-ar fi mult mai usor daca as pastra numele lui dar din razbunare daca il cer nu va accepta.CUM SA PROCEDEZ
Daca nu accepta nu aveti sanse sa pastrati numele.
Pentru motive intemeiate, instanta poate trece peste acordul lui. Ramane de vazut daca motivele dvs vor fi considerate temeinice de instanta.
Din motive bine intemeiate se poate trece peste acordul lui. Aceste motive sunt ca sub acest nume dvs sunte-ti foarte cunoscuta. Cum ar fi sunte-ti un medic de succes, o vedeta tv de renume, o savanta recunoscuta de comunitatea internationala sub acest nume, publicarea unor carti sub acest nume, publicarea unor lucrarii stiintifice sub acest nume. Deci daca nu va incadrati in aceste cazuri puteti incerca fara sanse de reusita
este foarte dificl in conditiile in care nu probati temeinic si justificat la ca se justifica acest lucru. contactati un avocat roman sa vada ce este de facut