Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Trecerea la impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Trecerea la impozit pe profit

Buna ziua,
SITUATIE:
1 contract de achizitie cu plata in rate.
1 contract de vanzare cu plata in rate.
Societatea este inregistrata ca microintreprindere cf legii.
In luna august societatea achita prima rata pentru achizitia unei linii de fabricatie.
Tot in luna august respectiv data de 30.08 societatea incaseaza prima rata din contractul de vanzare; suma incasata este superioara sumei de 65.000 Eur.
Cand trece societatea la regimul de platitoare de impozit pe profit, in momentul incasarii primei rate sau la incheierea contractului? Plateste 3% la incasarea primei rate?
Plafonul microintreprinderilor de 65.000 euro se refera la venituri. Nu are legatura cu incasarea/plata. La data vanzarii veti inregistra pe venituri aceasta vanzare, iar daca depasti plafonul deveniti platitor de imp/profit, nu are legatura cand incasati sumele.

ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro

Prin excepţie de la prevederile art. 112^2 alin. (5) şi (7), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv. În cazul contribuabililor prevăzuţi la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013.
Ioan Petru Butariu, Contabil