avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Trecerea la impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Trecerea la impozit pe profit

Buna ziua,
SITUATIE:
1 contract de achizitie cu plata in rate.
1 contract de vanzare cu plata in rate.
Societatea este inregistrata ca microintreprindere cf legii.
In luna august societatea achita prima rata pentru achizitia unei linii de fabricatie.
Tot in luna august respectiv data de 30.08 societatea incaseaza prima rata din contractul de vanzare; suma incasata este superioara sumei de 65.000 Eur.
Cand trece societatea la regimul de platitoare de impozit pe profit, in momentul incasarii primei rate sau la incheierea contractului? Plateste 3% la incasarea primei rate?
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 17:02, 19 Septembrie 2013
Plafonul microintreprinderilor de 65.000 euro se refera la venituri. Nu are legatura cu incasarea/plata. La data vanzarii veti inregistra pe venituri aceasta vanzare, iar daca depasti plafonul deveniti platitor de imp/profit, nu are legatura cand incasati sumele.

ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro

Prin excepţie de la prevederile art. 112^2 alin. (5) şi (7), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv. În cazul contribuabililor prevăzuţi la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013.
Ultima modificare: Joi, 19 Septembrie 2013
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plafon 65.000 eur microintreprindere Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Societatea este platitoare de impozit pe venit cf legii din data de 01.02.2013. Plafonul este de 65.000 eur de la 01.02.2013 pana la depasire sau proportional ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon pentru impozit pe venit microintreprindere emaa74 emaa74 am o societate infiintata in 2003 ,nu am avut deloc activitate pana acum , acum mi-am propus sa desfasor activitate .Pentru inceput sunt platitoare de impozit ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon microintreprindere felisana felisana Buna ziua! Firma a devenit microintreprindere cu 01.02.2013. Pentru depasirea plafonului de 65.000 euro se iau in calcul veniturile din perioada ian 2013 - ... (vezi toată discuția)