Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere program lucru+salariu angajata gravida
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere program lucru+salariu angajata gravida

am o angajata gravida careia vreau sa-i reduc programul de la 8 h la 6 h inclusv salariul care sunt riscurile firmei?
1. Din OUG 96/2003 privind protecţia maternitãţii la locurile de muncã:

Art. 2. - În sensul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţã, termenii şi expresiile de mai jos sunt definite dupã cum urmeazã:
a) protecţia maternitãţii este protecţia sãnãtãţii şi/sau securitãţii salariatelor gravide şi/sau mame la locurile lor de muncã;
b) locul de muncã este zona delimiatã în spaţiu, în funcţie de specificul muncii, înzestratã cu mijloacele şi cu materialele necesare muncii, în vederea realizãrii unei operaţii, lucrãri sau pentru îndeplinirea unei activitãţi de cãtre unul ori mai mulţi executanţi, cu pregãtirea şi îndemânarea lor, în condiţii tehnice, organizatorice şi de protecţie a muncii corespunzãtoare, din care se obţine un venit în baza unui raport de muncã ori de serviciu cu un angajator;
c) salariata gravidã este femeia care anunţã în scris angajatorul asupra stãrii sale fiziologice de graviditate şi anexeazã un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care sã îi ateste aceastã stare;
d) salariata care a nãscut recent este femeia care şi-a reluat activitatea dupã efectuarea concediului de lãuzie şi solicitã angajatorului în scris mãsurile de protecţie prevãzute de lege, anexând un document medical eliberat de medicul de familie, dar nu mai târziu de 6 luni de la data la care a nãscut;
e) salariata care alãpteazã este femeia care, la reluarea activitãţii dupã efectuarea concediului de lãuzie, îşi alãpteazã copilul şi anunţã angajatorul în scris cu privire la începutul şi sfârşitul prezumat al perioadei de alãptare, anexând documente medicale eliberate de medicul de familie în acest sens;
f) dispensa pentru consultaţii prenatale reprezintã un numãr de ore libere plãtite salariatei de cãtre angajator, pe durata programului normal de lucru, pentru efectuarea consultaţiilor şi examenelor prenatale pe baza recomandãrii medicului de familie sau a medicului specialist;
g) concediul postnatal obligatoriu este concediul de 42 de zile pe care salariata mamã are obligaţia sã îl efectueze dupã naştere, în cadrul concediului pentru sarcinã şi lãuzie cu duratã totalã de 126 de zile, de care beneficiazã salariatele în condiţiile legii;
h) concediul de risc maternal este concediul de care beneficiazã salariatele prevãzute la lit. c)-e) pentru protecţia sãnãtãţii şi securitãţii lor şi/sau a fãtului ori a copilului lor.

Art. 9. - În cazul în care o salariatã se aflã în una dintre situaţiile prevãzute la art. 2 lit.c)-e) şi desfãşoarã la locul de muncã o activitate care prezintã riscuri pentru sãnãtatea sau securitatea sa ori cu repercusiuni asupra sarcinii şi alãptãrii, în sensul celor prevãzute la art. 5 alin. (1), angajatorul este obligat sã îi modifice în mod corespunzãtor condiţiile şi/sau orarul de muncã ori, dacã nu este posibil, sã o repartizeze la alt loc de muncã fãrã riscuri pentru sãnãtatea sau securitatea sa, conform recomandãrii medicului de medicina muncii sau a medicului de familie, cu menţinerea veniturilor salariale.

Art. 13. - În baza recomandãrii medicului de familie, salariata gravidã care nu poate îndeplini durata normalã de muncã din motive de sãnãtate, a sa sau a fãtului sãu, are dreptul la reducerea cu o pãtrime a duratei normale de muncã, cu menţinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementãrilor legale.

2. - Daca vreti sa modificati totusi programul zilnic de lucru si salariul (fara nici o legatura cu starea de graviditate a salariatei) o puteti face numai printr-un act aditional la contractul individual de munca (CIM) act ce trebuie semnat si de salariata.
- Daca salariata nu este de acord sa semneze actul aditional la CIM atunci nu puteti face modificarile dorite.

3. Daca modificati unilateral clauzele din CIM veti fi data in judecata de salariata si va trebui sa reveniti asupra deciziei dvs. si veti plati si salariile din urma si alte daune solicitate de salariata.