Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Refacere expertiza
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Refacere expertiza

daca la expertiza nu sant multumita de cum s-au impartit loturile,avocatul meu poate depune o cerere prin care se solicita o alta expertiza?si evaluarea terenului e foarte mare.se poate cere un alt expert?multumesc
Mai intai se fac obiectiuni la raportul de expertiza, obiectiuni care trebuie sa vizeze atat evaluarea bunurilor cat si lotizarea.
Abia dupa depunerea raspunsului la obiectiuni, daca nu sunteti multumita puteti solicita inlocuirea expertului.
Discutati cu avocatul dvs pt ca va sti ce tb sa faca.
formulati si depuneti obiectiuni la expertiza efectuata. Daca raspunsurile nu sunt multumitoare solicitati efectuarea unei noi expertize de catre un alt expert. Solicitarea efectuarii noii expertize trebuie sa fie temeinic argumentata. Se recomanda sa apelati la serviciile unui expert judiciar pentru argumentarea din punct de vedere tehnic a solicitarii efectuarii noii expertize. In cazul in care se dispune efectuarea unei noi expertize este bine sa va angajati un expert consilier care participa alaturi de expertul numit de instanta la efectuarea expertizei. Daca opinia expertului consilier difera de cea a expertului numit de instanta, expertul consilier isi prezinta opinia intr-un raport ce se anexeaza raportului intocmit de expertul numit de instanta.
asa este.am vb cu avocatul si a zis ca o sa depuna obiectiuni la expertiza cand va fi urmatorul termen.dar daca mi s-a pus de achitat diferenta la expertiza,trebuie sa o platesc?iar daca se va face o alta, va trebui sa platesc din nou alt onorariu de expert?multumesc
Pentru noua expertiza se plateste un nou onorar
cum un expert face o evaluare a terenului?am inteles ca in functie de zona si de pretul terenului.dar in cazul unei mosteniri,e corect ca expertul sa puna valoarea ca si cum ai cumpara terenul?pt ca in cazul meu,terenul se vinde cu 20-25E m iar la expertiza sa pus 45E m.daca eu as vrea sa-l vand,ar trebui sa-l dau dublu,ca sa imi pot scoate cheltuielile?ce pot face ca sa mise reduca taxa de tibru de 3%?multumesc