avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas la 2 ani dupa moartea tatalui
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas la 2 ani dupa moartea tatalui

Buna ziua.
Am si eu o intrebare.
Daca tatal meu a decedat in urma cu 2 ani de zile, iar eu la vremea respectiva nu am fost inscrisa la nici-o forma de invatamant. Acum daca sunt inscrisa, pot beneficia de pensia de urmas?

Mentionez ca tata a fost pensionat pe caz de boala.

Ce acte imi trebuiesc in acest sens?
Imi ajung doar urmatoarele din lista gasita tot aici pe forum?

- cerere tip
- certificatul de deces (original si copie),
- cauza decesului pentru sustinatorul decedat care nu are calitatea de pensionar - Nu detin
- adeverinta de studii pentru urmasii copii peste varsta de 16 ani
- actul de identitate al solicitantului
- acte de stare civila ale solicitantului si ale urmasilor din care sa rezulte gradul de rudenie cu decedatul - Aici cred ca e vorba de certificatul meu de nastere.
- carnet de munca (original si copie) - Nu detin
- livret militar (original si copie) - Nu detin
- talonul de pensie al decedatului - Nu detin.

Va multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 13 Septembrie 2013
danielabraila, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabi50 , utilizator 23:57, 13 Septembrie 2013
Daca nu aveti varsta de 26 ani si urmati cursurile unei forme de invatamant puteti beneficia de pensie de urmas.
Daca tatal dvs a avut pensie de invaliditate va trebuie: cerere tip, copie BI solicitant, copie certifict nastere al dvs ( la numele si prenumele tatalui sa aveti trecut numele si prenumele decedatului, adeverinta de studii, copie certificat de deces, talon pensie decedat ( sau decizie de pensie).
Daca mama dvs a beneficiat de pensie de urmas pe 6 luni dupa tatal dvs atunci puneti si o copie dupa decizia de pensie de urmas a acesteia sau un cupon de pensie.
Uitati-va pe verso la certificatul de deces pt ca mai mult ca sigur s-a ridicat ajutorul de deces si aveti o stampila cu "ridicat ajutor deces" unde e trecut si nr. dosarului de pensie al decedatului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie urmas crisn crisn Buna ziua,tatal meu a decedat la varsta de 52ani in anul 2006,pana in la 1 aprilie 2001 a avut grupa de munca la un combinat chimic,in momentul decesului nu ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas a minorului din partea parintelui divortat, in prezent mort xcineva xcineva Am un copil minor si sunt divortata de tatal copilului de aproape 10 ani. Copilul mi-a fost incredintat exclusiv mie, iar tatal a fost obligat la o pensie ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas.... sica_30 sica_30 Tatal meu a decedat in 10-06-2010........Mama mea,dupa cate stiu are dreptul la pensie de urmas si as vrea sa stiu ce acte sunt necesare pentru a inainta ... (vezi toată discuția)