Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas la 2 ani dupa moartea tatalui
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas la 2 ani dupa moartea tatalui

Buna ziua.
Am si eu o intrebare.
Daca tatal meu a decedat in urma cu 2 ani de zile, iar eu la vremea respectiva nu am fost inscrisa la nici-o forma de invatamant. Acum daca sunt inscrisa, pot beneficia de pensia de urmas?

Mentionez ca tata a fost pensionat pe caz de boala.

Ce acte imi trebuiesc in acest sens?
Imi ajung doar urmatoarele din lista gasita tot aici pe forum?

- cerere tip
- certificatul de deces (original si copie),
- cauza decesului pentru sustinatorul decedat care nu are calitatea de pensionar - Nu detin
- adeverinta de studii pentru urmasii copii peste varsta de 16 ani
- actul de identitate al solicitantului
- acte de stare civila ale solicitantului si ale urmasilor din care sa rezulte gradul de rudenie cu decedatul - Aici cred ca e vorba de certificatul meu de nastere.
- carnet de munca (original si copie) - Nu detin
- livret militar (original si copie) - Nu detin
- talonul de pensie al decedatului - Nu detin.

Va multumesc.
danielabraila, utilizator
Daca nu aveti varsta de 26 ani si urmati cursurile unei forme de invatamant puteti beneficia de pensie de urmas.
Daca tatal dvs a avut pensie de invaliditate va trebuie: cerere tip, copie BI solicitant, copie certifict nastere al dvs ( la numele si prenumele tatalui sa aveti trecut numele si prenumele decedatului, adeverinta de studii, copie certificat de deces, talon pensie decedat ( sau decizie de pensie).
Daca mama dvs a beneficiat de pensie de urmas pe 6 luni dupa tatal dvs atunci puneti si o copie dupa decizia de pensie de urmas a acesteia sau un cupon de pensie.
Uitati-va pe verso la certificatul de deces pt ca mai mult ca sigur s-a ridicat ajutorul de deces si aveti o stampila cu "ridicat ajutor deces" unde e trecut si nr. dosarului de pensie al decedatului