Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu la nasterea unui copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu la nasterea unui copil

Buna ziua,
Sotia a intrat de cateva zile in concediu prenatal, peste cateva saptamani o sa nasca si intra mai departe in postanat si concediu de maternitate.intrebarea mea este:
-La nastere eu ca sot beneficiez de zile de concediu?daca da, la cate zile am dreptul?
Aveti jos un link unde puteti gasi raspuns la intrebarea dvs.
Sotul meu in 2007 a obtinut atestatul prin medicul de familie.
Legea concediului paternal nr. 210/1999 evidențiază faptul că tatăl noului născut poate beneficia de 15 zile lucratoare , dacă a obținut un atestat de absolvire a unui curs de puericultură.

Legea 210 1999 concediului paternal, publicată în Monitorul Oficial nr. 654 din 31 decembrie 1999
Art. 1
(1)Concediul paternal se acordă în condiţiile prevăzute de prezenta lege, în scopul de a asigura participarea efectivă a tatălui la îngrijirea noului-născut.

(2)Tatăl copilului nou-născut are dreptul la un concediu paternal de 5 zile lucrătoare, în condiţiile prevăzute de prezenta lege.

Art. 4
(1)În cazul în care tatăl copilului nou-născut a obţinut atestatul de absolvire a cursului de puericultura, durata concediului paternal, acordat în condiţiile art. 2, se majorează cu 10 zile lucrătoare.

Scuze am uitat sa pun si linkul
[ link extern ]