Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda circulatie

Buna ziua! Azi circulam cu bicicleta personala pe un DN inafara partii carosabile.
Greseala mea a fost ca aveam doar 1 mana pe ghidon dar de ce am mare experienta in "condusul" unei biciclete nu e un inconvenient si o pot face la parametrii optimi.
Din spate a venit un echipaj al politiei rurale , care imi face semn sa opresc.
Imi cere buletinul , zic ca nu il am si imi cere numele si data nasterii , acestea fiind zise imi spune ca imi va trimite o amenda pentru ca nu aveam ambele maini pe ghidon.
Sa mi zica si mie cineva mai abilitat , poate sunt eu prost , am gresit ceva?
E vreo sansa sa primesc amenda? :O
Casca si vesta reflectorizanta nu cred ca aveai asa ca ar fi mai bine sa te multumesti ca nu ai primit o amenda mai mare.
Alexandru Arsu, Contabil
Vesta reflectorizanta se poarta doar pe timp de noapte , am asa ceva ...De casca nu poate fi vorba si nici nu cred ca se impune..
Amenda o veti primi pentru lipsa actelor si nu ptr ca nu ati tinut ambele maini pe ghidon, regulamentul permitand condusul bicicletei cu o mana.
Contraventia privind ambele maini pe ghidon priveste motocicilistii.

Art. 161. – (1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau mopede:
d) sa circule fara a tine cel putin o mâna pe ghidon si ambele picioare pe pedale;

Cat despre casca de biciclist
Art. 160. –
(4) Se recomanda ca, în circulatia pe drumurile publice, biciclistul sa poarte casca de protectie omologata.
Nu o sa-mi vina nici o amenda..
Multumesc frumos!
Daca te rog da-mi si mie un link spre pasajele pe care le-ai copiat mai sus,cred ca mi-ar folosi sa le stiu .
[ link extern ]

OUG 195 - codul rutier
HG1391- regulamentul de aplicare a codului rutier